| AnonimulM a întrebat:

Bună TPU, aș vrea să îmi dați un sfat, eu m-am angajat la 18 ani, într-un supermarket, inițial mă angajasem doar pentru a-mi cumpăra un telefon, dar am rămas după cumpărarea telefonului(in septembrie fac anul). De vreo trei luni, pur și simplu nu îmi mai place locul ăsta de muncă, salariul e minim pe economie si nu asta ar fi problema, problema e timpul, imi face un program haotic in fiecare săptămână, lucrez câteodată si 8 zile la rand doar de după-masă(14:00-22:30), personalul iar e aiurea sa zic asa, ca gen eu sunt singurul tânăr de acolo si nu prea e o comunicare prea mare. Faza e ca eu as vrea sa ma duc de drag la lucru, nu cu scarba, de asta as dori sa demisionez si nu stiu ce sa fac, ai mei spun ca lasa ca e bine, e un job stabil si chestii de genu, dar daca de la varsta asta stau la un loc de munca care nu imi place doar pentru ca e stabil, ce voi face mai încolo când voi înainta în vârstă? Plus ca pana acum imi mai gasisem unde sa ma angajez, dar nu au vrut sa ma angajeze pe motiv ca dureaza prea mult 20 de zile(preavizul acela de după demisie ) dați-mi un sfat,

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Muta-te cand ti-ai gasit altceav de lucru, fiindca la acest moment, nu se gaseste de lucru de nici un fel.

| cristimihailov a răspuns:

Poti sa mergi la facultate?
Iti permiti?

| siriusblack98 a răspuns:

Atunci iti dai demisia si cauti dupa demisie un alt loc de munca. Sau iti dai demisia fara preaviz, care e problema? Nu esti obligat sa stai in preaviz daca nu vrei. N-au ce sa iti faca. Vezi ca exista zeci de modele de demisie fara preaviz pe internet ca sa stii cum o scrii. Uite si eu am lucrat intr-un loc stabil timp de 1 an de zile, dupa ce mi s-a luat grav de tot ce era acolo mi-am dat demisia fara preaviz cand aveau cea mai mare nevoie de mine (perioada sarbatorilor de iarna era cel mai aglomerat cu volumul de munca) si n-au avut ce sa comenteze ca nu eram obligat sa stau in preaviz daca nu voiam. Demisia reprezinta renuntarea la toate drepturile si obligatiile fata de acea firma.