| Feri5 a întrebat:

As vrea sa merg la UMF Cluj la Facultatea de Medicina. Intenționez sa devin medic cardiolog, dar vreau să-mi răspundeți la întrebările de mai jos:
1. Care este durata rezidențiatului la specialitatea Cardiologie?
2. Cum ma pot angaja in spital? Ma repartizează după media examenului de rezidențiat? Sau nu?
3. Unde e mai bine de lucrat: in spital sau la o clinica?
4. Exista supraspecializare in acest domeniu? Dacă da, menționați care.
5. Pot fi in regim de garda la spital dacă lucrez intr-o clinica de cardiologie?
6. Enumerați 5 avantaje și 5 dezavantaje ale acestui domeniu.
Cam acestea au fost întrebările. Vreau sa primesc răspuns de la cei care au cel puțin cinci ani de experiența in cardiologie sau de la cei care știu cât mai multe detalii despre acesta. Un răspuns cât mai detaliat primește funda! Aștept!

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
1. Cardiologie = 6 ani, cardiologie pediatrică = 5 ani.
2. Dacă ai punctaj suficient de bun la rezidențiat și prinzi această specialitate te va repartiza în diferite spitale pe toată durata rezidențiatului. Atenție însă, dacă tu nu ai post după ce termini rezidențiatul și ești medic specialist va trebui să îți cauți loc de muncă tu. Locul de muncă nu îl ai asigurat după terminarea rezidețiatului.
3. În spital de stat, clar! La privat salariul este mai mic și trebuie să fii cunoscut.
4. Supraspecializare? Majoritatea cardiologilor au modul de ecografie, ecocardiografie și mai fac a doua specialitate, medicină internă.
5. Nu prea înțeleg întrebarea. Poți avea un contract de colaborare cu un spital de stat să faci gărzi. Dacă lucrezi în spital de stat faci gărzi obligatoriu din câte știu.
6. Avantajele și dezavantajele cred că sunt subiective pentru oricine ai întreba. Cardiologia este o ramură frumoasă dar foarte dificilă ce implică multă pregătire după terminarea facultății.
Toate cele bune!

| Feri5 explică (pentru Hydrangeaceae):

Îți mulțumesc foarte mult! Nu ma așteptăm la un asemenea răspuns din partea ta! O zi faina!

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

1-6 inutile

din moment ce te deciseseși la altceva (sau ne-ai mințit)

https://www.tpu.ro/......oarece-as/

irelevante - ințeleg că abia ce-ai intrat intr-a 9 a!

| Feri5 explică (pentru sierra1):

Te rog sa nu-ți mai bagi nasul atâta dacă nu ai ce Răspunde. Lasă sa răspundă alții, nu tu!

| sierra1 a răspuns (pentru Feri5):

Mami, poate nici nu treci in clasa a 10 și tu vrei să știi cum faci garda?

nu ne-ai spus, ai mințit aici?

https://www.tpu.ro/......oarece-as/

| Feri5 explică (pentru sierra1):

Cum de te lasă cei de la TPU sa postezi astfel de răspunsuri? O sa le anunț să-ți anuleze contul!?

| Feri5 explică (pentru sierra1):

Nici măcar nu scrii corect decisesesi care se folosește pentru voi nu pentru tu care varianta corecta era decisesi

| LadyKanae a răspuns:

Sunt constienta ca deja ai primit un raspuns pertinent la intrebarile pe care le-ai pus despre cardiologie, desi tin totusi la punctul 6 unde ai cerut avantaje si dezavantaje. Nu ma pot pronunta nici eu in cunostinta de cauza despre viata de medic cardiolog avand in vedere ca eu in prezent sunt studenta in anul 3, insa, pana acum in cadrul programului de la facultate am avut ocazia sa intru in bazele cardiologiei (introducerea fiind facuta prin intermediul fiziologiei si a unui optional de explorari cardio-circulatorii unde chiar am vazut fisele multor pacienti cu boli cardiovasculare). Ceea ce pot sa iti spun ca avantaje este faptul ca o specialitate dinamica, exista multe boli de natura cardiovasculara, mereu vezi ceva nou, deci practic nu ai cum sa te plictisesti. Totusi, ca dezavantaj e faptul ca e o ramura grea, ca multe altele de altfel, trebuie sa stii si ceva notiuni de biofizica, in special cand e vorba de EKG-urile pacientilor. Activitatea electrica si mecanica a inimii + circulatia sangelui au toate multe notiuni pe care le-ai intalnit si in liceu la fizica.