| Kisses a întrebat:

Care specializare e mai usoara Economia comertului, turismului si a serviciilor (ECTS) sau Contabilitate si informatica de gestiune (CIG). As vrea anul viitor sa dau la UCB Tg Jiu. Cu ambele specializari pot sa devin contabila?

6 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Contabilitatea e mai grea. Poti sa dai la prima acum si sa faci mai tarziu master pe conatbilitate.

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Eu sunt in anul intai la ECTS si am preferat mai mult aceasta facultate! În anul intai toate facultătile economice fac aceleasi materii, iar din anul 2 se fac materiile specifice facultătii alese.Este alegerea ta.Meriti"a doua sansa"

| SynapseNinja a răspuns:

Si eu mă interesez de acestea. Deci, dacă vrei să devii contabilă alegi Contabilitate și informatică de gestiune. Cu Economia comerțului, turismului și serviciilor devii gen agent de turism, broker în mărfuri, economist etc. Profilul ăsta, adică ECTS, e mai mult pentru afaceri: comerț și turism. Dacă vrei să devii economista sau îți place domeniul afacerilor alegi ECTS, dacă vrei contabilitate, alege CIG.

| Kisses explică:

Cu facultatea ECTS, pot sa fiu contabila?

| Kisses explică:

Pot sa ma angajez ca si contabila cu facultatea ECTS?

| Andreea1095 a răspuns:

Am terminat ECTS vara asta. La ECTS faci conta și materii legate de conta doar în primul an și înca un semestru din anul 2 apoi intri pe materii ce tin de specialitatea aleasa.Cel puțin așa e la FEAA. Poți sa prinzi ceva materie de conta și la ECTS dar cealaltă specializare ar fi mai potrivita pentru a deveni contabila.