| cascadoryes a întrebat:

Care sunt cele mai bune metode pentru a invata limba engleza corect? Eu stiu ceva dar nu la nivelul de a purta o conversatie cu un englez..Pe internet se poate invața? Un link ceva as vrea, si daca a mai fost cineva nevoit sa invete pe net engleza il rog sa-mi raspunda. ofer funda.

Răspuns Câştigător
| Cucicea_Roland_1999 a răspuns:

NU te du la meditator. Iti zic povestea mea:
Pana la 15 ani nu stiam mai nimic, aveam pronuntie foarte FOARTE proasta. Apoi, am primit primul meu telefon (cam tarziu, nu? laughing) ). Era un note3, am inceput sa stau pe net cam toata vara(era inainte de inceperea liceului). Cand am inceput sa vorbesc pe Facebook cu viitorii colegi, ei combinau romana cu engleza si ma simteam prost ca nu stiam ce spun. Si am cautat mereu ce dracu inseamna oricand nu stiam ceva. Apoi, m-am uitat la Youtuberi americani, accentul britanic nu il intelegeam (recomand Smosh laughing)) ). Apoi mi-am rootat telefonul, iar pe vremea aia nu erau tutoriale in romana. Asa ca am stat numai pe forumuri in engleza. Din nou, am cautat mereu cand nu stiam ceva. La scurt timp a fost mai usor, deduceam din context, nu mai cautam pe translate. Totusi nu m-am considerat bun. In clasa a 9a reuseam sa tin o conversatie desi cu multe greseli. Eram totusi inteles. La scoala nu am invatat mai nimic. Limbajul natural se deprinde prin exercitiu. In prezent am 18 ani, detin diploma de FCE cu calificativul C1 happy
Vorbesc cu accent britanic si inteleg foarte usor si un irlandez (daca nu cumva o fi din munti). Am lucrat ca ospatar si am vorbit cu britanici, au fost impresionati de accentul meu. Au zis ca desi nu e perfect e foarte bun si precis. (PS: am invatat accentul britanic SINGUR, citind un articol de pe wikihow.) Bun. a durat doar 3 luni, vara aia, pana sa stiu EN mai mult decat decent. Stai departe de contentul in romana pe net, orice faci, cauta in engleza si o sa vezi cum se lipeste de tine. In clasa a 9a colegii mei nu au crezut ca nu umblu la meditator. In prezent, la comunicare sunt cel mai bun. "Use of english" ma cam incurca, la Cambridge am avut noroc ca mi-a picat ceva relativ usor.

6 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Incearca Duolingo. Se poate seta nivelul de la care sa pornesti si poti folosi sursa si ca aplicatie pe telefon.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta pe Youtube lectii gratis. sau meditator

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un meditator te ia exact de la nivelul la care eşti tu în prezent.
De pe net sunt multe art. şi filmulețe pe YT dar trebuie să deacoperi tu singur de unde să începi şi cu ce.
Mai sunt şi aplicații pentru asta, duolingo fiind cel mai accesat (chiar e bun).
Dacă te hotărăşti să înveți pe cont propriu îți propun să o iei sistematic.Adică logic, începi cu partea de gramatică.Şi nu doar din filmulețe, ci şi cărți.Nu sunt greu de găsit.
Grijă totuşi la un anumit amănunt. Dacă nu cunoşti destul de bine partea de gramatică a propriei limbi, pentru oricare altă limbă nouă, devine mult mai dificil de înțeles şi de asimilat.

| mimi a răspuns:

Sunt chat-uri unde vorbesc oameni din mai multe colturi ale lumii cu scopul de a invata o noua limba. De exemplu cineva din Italia vorbeste cu un american ca sa invete engleza si invers. Sunt foarte bune. Te-as sfatui sa iei si un meditator. Sunt cursuri de engleza cu vorbitori nativi, foarte efective.

| BarbieGirl13 a răspuns:

Eu zic ca poti invata si de pe internet.
Aici http://www.invata-rapid.com/p/engleza.html
Iti arata si pronuntia in engleza in paranteza!
Poti de asemenea sa iti cumperi tot felul de carti cu CD care sunt accesibile referitor la preturi sau de la biblioteca orasului tau.

| IoaNa1428Dmd a răspuns:

Îți recomand un meditator. Este singura varianta. Se mulează exact pe ce îți trebuie ție.