| Denisaaa08 a întrebat:

Buna TPU! Cati timp îți ia să-ți dezvolți urechea muzicală? Dau funda

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Urechea muzicala nu se dezvolta si nu se invata, cu ea te nasti sau nu.

| Catrice a răspuns:

Ani

| Frank51 a răspuns:

Urechea muzicala nu se dezvolta, ti s-a mai spus de 10 ori. Ori o ai ori ba. Daca vrei sa inveti sa canti, cu voce, sau orice alt instrument, o poti face si fara sa ai ureche muzicala, totul tine de antrenament si de memorie. Dar cu ureche muzicala ori te nasti ori ba.

| Denisaaa08 explică (pentru Frank51):

Eu știam ca dacă vrei sa devii cântăreața îți trebuie ureche muzicală.

| Frank51 a răspuns (pentru Denisaaa08):

Cântăreața nu devii, ci ești. Așa cum ureche muzicală nu obții, ci ai. E asa greu de înțeles? Un afon nu va putea niciodată să aibă ureche muzicală, oricât de mult s-ar străduii, va putea doar să memoreze și să învețe într-o anumita ordine sau patern.

| Ineys a răspuns:

2 timpi.

Acum mai in serios, depinde de cat efort pui tu in asta.

Nu te lua dupa ametiti astia care zic ca urechea muzicala nu se dezvolta. Sunt persoane care au invatat un fake perfect pitch. Adica pot sa recunoasta orice nota de pe instrumentul lor doar auzind-o pentru ca au cantat atat de mult la acel instrument ca le-a intrat in sange practic, dar nu pot recunoaste orice nota muzicala de pe orice instrument.

Teorie muzicala, mult exercitiu si ajungi acolo. Un profesor bun iti ofera toate sansele.

Mentalitate idioata romaneasca asta cu talentu muzical ca te nasti cu el sau ba. Daca te apuci si canti 12 ore pe zi in 30 de ani iti zic eu ca poti sa canti ce vrei tu.

Ca esti batut in cap si nu reusesti sa inveti e altceva. Asta inseamna ca nu esti bun/ nu ai fost nici la scoala, etc.

| Zuzu1991 a răspuns:

Ne-ai innebunit cu intrebarile astea, la un moment dat ti-am dat raspunsul corect, dar l-ai ignorat si ai continuat

si eu imi doresc sa fiu Simona Halep, dar pot sa ma antrenez toata, TOATA viata si tot nu o sa fiu nici pe departe la fel de buna ca ea

urechea muzicala e cam acelasi lucru: un talent, il ai sau NU!

| Invictusman a răspuns:

Este o calitate nativa, nu prea se poate dobândi.
Ori o ai, ori nu! Din păcatehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toată viața.

| Lusiaa a răspuns:

Daca in mediul tau nu era muzica cat erai mic, nu o sa ai toata viata.Ori te nasti asa ori te dezvolti cand esti mic fiind muzica in jurul tau.