| kellyjamje12 a întrebat:

ce materii se practica la Facultatea de Electronica, Telecomunicatii si Tehnologia Informatiei din Timisoara, deparamentul Electronica Aplicata? Sunt interesata sa ma duc la facultatea respectiva pentru ca eu deocamdata sunt inca la liceu si as vrea sa stiu ce materii se invata acolo.

Răspuns Câştigător
| christall a răspuns:

Asta e aceeasi facultate, dar e din Iasi. Totusi te ajuta sa-ti faci o parere. Intri pe linkul asta si apoi pe pe planul de invatamant in romana si vezi materiile pe anii de studiu
https://etti.tuiasi.ro/studii/licenta/

4 răspunsuri:
| christall a răspuns:

Ce am gasit pe net:
Departamentul EA asigura pregatirea studentilor, cu precadere, in domeniul electronicii, microelectronicii, proiectarii de circuite, circuite integate si cablaje imprimate cu mare accent pe discipline utilizate in domeniul industrial. Putem enumera urmatoarele directii didactice si de cercetare: circuite integrate digitale si analogice, electronica de putere, sisteme cu microcontrolere si microprocesoare, robotica, FPGA-uri, sisteme dedicate, dezvolatare de circuite electronice, proiectare de cablaje imprimate, testare de echipamente electronice. Oferim studentilor oportunitatea de a interactiona cu echipamente moderne (Keysight (fostul Agilent si HP), National Instruments (si subdivizia Digilent), Microchip, Texas Instruments, Raspberry Pi) dar si medii de programare consacrate (C/C++, Python, LabVIEW, MATLAB). Pentru detalii suplimentare (colaborari internationale, cercetare, realizari studentesti, etc.).

| kellyjamje12 explică (pentru christall):

Multumesc mult!

| christall a răspuns (pentru kellyjamje12):

Cu placere! Mult succes!