| DianaPwpp a întrebat:

Ce părere aveți de facultatea de Lb. Străine? Posibilitati de angajare ulterior ar fi?

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

PE bune ca tu compari expresii pe care le inveti intr-o calatorie gen mancare, expresii de salut etc cu ce faci intr-o facultate? Tu cred ca nici nu stii cu ce se mananca daca spui asa ceva. Sa vad pe cineva stiind gramatica la nivelul celor de la limbi straine sau termeni din absolut toate domeniile. happy In plus ca translator oficial nu poti fi decat cu diploma de studii superioare. Asa ca cand oi avea nevoie de un act ca sa iti echivalezi niste studii in afara ce o sa faci daca tot incurajezi oamenii sa nu se duca fiindca `sunt oportunitati reduse?` Mai terminati odata cu descurajarea asta idiodata de la domenii unde chiar isi pot gasi joburi. Poate lucra ca ghid turistic, translator in numeroase afaceri, profesor, relatii internationale etc. Daca ea asta isi doreste n-o mai descuraja aiurea ca si asa e foarte confuza in momentele astea.

4 răspunsuri:
| FoxyM a răspuns:

Salutare! A cunoaste una, doua sau chiar trei limbi straine nu strică la comunicare si nici in CV-ul nostru! Insa facultatea de limbi straine iti poate oferi avantajele cunoasterii mai multor limbi, dar rata de a avea mai multe joburi pe acesta tema este redusă! În zilele noastre, oriunde ai calatori, inveti cuvinte noi si expresii ceea ce denota ca limbile străine nu reprezinta o experienta facultativă si nici un grad superior absolvit! Te sfătuiesc sa optezi pentru a doua ta optiune la facultate si sa înveti limbile dorite ca si cum ar fi o pasiune de-a ta! Decizia iti apartine.Meriti"a doua sansa"

| Adry05 a răspuns (pentru FoxyM):

PE bune ca tu compari expresii pe care le inveti intr-o calatorie gen mancare, expresii de salut etc cu ce faci intr-o facultate? Tu cred ca nici nu stii cu ce se mananca daca spui asa ceva. Sa vad pe cineva stiind gramatica la nivelul celor de la limbi straine sau termeni din absolut toate domeniile. happy In plus ca translator oficial nu poti fi decat cu diploma de studii superioare. Asa ca cand oi avea nevoie de un act ca sa iti echivalezi niste studii in afara ce o sa faci daca tot incurajezi oamenii sa nu se duca fiindca `sunt oportunitati reduse?` Mai terminati odata cu descurajarea asta idiodata de la domenii unde chiar isi pot gasi joburi. Poate lucra ca ghid turistic, translator in numeroase afaceri, profesor, relatii internationale etc. Daca ea asta isi doreste n-o mai descuraja aiurea ca si asa e foarte confuza in momentele astea.

| Anngela a răspuns:

Aceasta facultate este benefica tie daca doresti sa te inscrii, deorece te poti angaja ca traducator si ca receptionista caci si acolo trebuie sa stii mai multe limbi.

| DreamyAndBold a răspuns:

Din cate stiu eu, cunoasterea limbilor exotice e un avantaj urias. Un absolvent de limbi straine care a studiat rusa, chineza, japoneza si mai stiu eu ce limbi orientale e foarte cautat si bine remunerat, pentru ca nu prea se cunosc limbile astea la noi. Deci, daca te pricepi cel mai bine la limbi straine si simti ca asta poti sa o faci bine, go for it.

| DianaPwpp explică:

Ce facultate mi-ai recomanda? Sunt indecisa...