| Veromi321 a întrebat:

Cine poate sa-mi raspunda la intrebare. Cand exista favoritisme la locul de munca adica seful/sefa prefera un angajat sa lucreze mai mult, mai bine si este platit si mai bine pentru asta, iar de celalalt angajat mai nou nu-i pasa decat putin desi are experienta, iar primul angajat nu a avut experienta deloc la angajare ci a invatat in timp, ce poate urma apoi? Si cum se poate "razbuna" angajatul nefavorizat in sensul asta?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Razbunarea ceea mai buna este sa nu-si dezvaluie cunostintele in plus fata de ceilalti, fiindca si ideile si meseria se fura!
Lasa-le sa se descurce singuri, iar daca dau in bara atat seful cat si cel favorizat, atunci tu poti pune conditii pentru a da solutii, evident pe masura necesitatii si contra cost.

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nu are cum sa se razbune angazajul nou, ca primeste un sut in dos in minutul urmator si poate avea neplaceri pe viitor, in gasirea unui alt loc de munca.
Nu-ti convine, iti dai demisia si pleci!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca lucrezi la privat face ce vrea sefu... plateste cat vrea pe cine vrea

| doctorandus a răspuns:

Daca nu e la stat, nu e treaba ta, multumeste-te cu ce ai, ca daca te-ai razbuna ai putea pierde si asta.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Se poate "razbuna" muncind mai mult si mai bine ca celalalt. Sau pur si simplu poate pleca in alta parte unde e mai bine, ca de aia e angajat. Poate sa plece unde vrea sufletelul lui si unde se simte apreciat.