| Mogiojojo a întrebat:

Credeti ca exista job-uri in Romania unde criteriul de selectie e nivelul IQ? Ar fi destul de interesant pentru cei care au un iq destul de mare. Sau daca nu exista site-uri care fac asta pentru firmele lor sau nimanui nu ii pasa de criteriul asta?

8 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu, de multe ori testele IQ nu au nici o relevanta, de exemplu, multi profi de ai mei de la facultate nu puteau face testele alea abstracte, si erau profi de mate, fizica, ingineri, programatori, deci nu are treaba, dar erau capabili sa invete studenti sa ajunga oameni de vaza, erau capabili sa-ti proiecteze un pod, un avion.
La job trebuie sa stii ce trebuie sa faci acolo, ca nu iei banii pe teste IQ, e bine sa ai o facultate in domeniu pentru ca se presupune ca macar ai bazele, si vi cu un CV unde scrii experienta, dai si niste teste, si daca corespunzi, merge.

De exemplu prietenul meu e programator, cand cineva aplica e asa:
1 - Da un test acasa de doua ore online destul de greu
2 - Daca l-ai trecut, te duci acolo si mai dai un test, daca-l iei, intri pe mana lui si te ia la intrebari, daca merge, te baga in 3 luni de proba si apoi daca faci fata, te angajeaza cu contract.
Bine, asta la serniori.

Juniori se mai angajeaza si fara prea multa experienta, dar tot nu are treaba cu testele IQ, prin experienta, vor fi buni dar pe ce fac acolo si evolueaza.
Si cam asa e peste tot.
Au mai fost ceva cazuri, e adevarat, cand erau 4 concurenti la fel de buni, li s-a pus o intrebare de Linux care nu avea treaba cu domeniul ca sa-i departajeze ca nu stiau cum sa o faca, ca nu aveau 4 posturi, adica ala parea putin mai destept si l-a ales pe ala crezand ca are mai mult potential, dar tot nu teste IQ.

| anonimg a răspuns:

Probabil detectivii sau membrii serviciilor secrete sunt supuse la astfel de teste.
Și în armată dădeai un astfel de test ca să vadă la ce armă te detașa.

| Celcestietot a răspuns:

Pai cam toate sunt așa. Cei care nu au studii sunt cat mai jos și nu ai cum sa spui că nu este așa.

| johnnny123 a răspuns:

Lăsând la o parte faptul că IQ-ul și modurile de măsurare a acestuia sunt întotdeauna discutabile, nu ar avea niciun sens pentru o companie să facă recrutări bazându-se în principal pe asta.

La ce ar folosi unei companii că un angajat are IQ-ul foarte mare dacă acel om nu are cunoștințele necesare respectivului post?

Din punctul de vedere al unui business, IQ-ul este important numai atunci când susține un set de competențe. Dacă este doar o inteligență nativă care nu a fost în niciun fel educată, rafinată și aplicată într-o direcție concretă, acel IQ nu va produce foarte multă valoare.

Tu ai prefera să fii operată de un chirurg cu 30 de ani de experiență medicală și cu IQ de 130, sau de un om fără nici o experiență medicală, dar cu IQ de 160?

| RoCkKiD a răspuns:

Nu exista un job unde recrutarea se face in functie de IQ dar exista companii care filtreaza cancidatii sub un anumit IQ prin diferite teste. Testele de obicei se fac in house la interviul de angajare.

| Adesim a răspuns:

Dacă ar pune accent pe asta cel mai probabil nu ar avea angajați! Cu cât ești mai,, prost" cu atât angajatorul face ce vrea din tine. Cam ăsta este principiul de funcționare în țara asta.

| Mogiojojo explică (pentru Adesim):

laughing adevarat si asta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Adesim):

Depinde de domeniu, in IT nu e asa.