| saresipiper a întrebat:

Cum te poti angaja azi in sistemul nostru de stat, pare ca nici o institutie nu ofera sanse oamenilor pregatiti, oare numai daca esti pila sau ruda cu mai marii pusi sus in functii se poate sa ai un job la stat?
La privat pare a fi aceeasi chestie.
Ce e de facut in cazul asta, daca nu cunosti pe nimeni de exemplu?

Răspuns Câştigător
| siriusblack98 a răspuns:

Stii prost, foarte prost.Omul are o dreptate de neegalat.Atat la stat cat si la privat posturile destinate oamenilor cu studii superioare sunt ocupate de rude/pile si cunostinte fara capacitati intelectuale potrivite.Nu te lua dupa milioanele de ''locuri de munca'' fictive de pe internet ca nu e nimic serios acolo.Le trimiti CV-ul, eventual ca sa aiba cu ce sa se justifice, te cheama si la un interviu si ramai cu un ''te sunam noi'. Singurele joburi unde intr-adevar se cauta personal si nu sunt ocupate de ''nepotisme'' sunt cele de la munca de jos.Cine nu stie treburile astea nu a fost in situatia de tanar absolvent in cautarea unui job decent dar fara experienta in domeniu si fara ''pile''.Ai calificare, n-ai experienta.Ai experienta, n-ai calificare.Le ai pe amandoua, n-ai palarie rosie in cap. Piata locurilor de munca din Romania.

60 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns (pentru saresipiper):

Stiu si eu din astia care au terminat facultati cu cautare si freaca menta din motive ca primul salariu nu e 1000 euro, sau ca nu i-a placut scaunul de la birou, sau ca nu a venit angajatorul sa il ia din casa sa il duca la munca.

| siriusblack98 a răspuns (pentru saresipiper):

Fii atent, eu am o verisoara care a terminat doua facultati, una de asistenti medicali si dreptul.O cariera in drept nu i-a mai suras ca a zis ca nu-i mai place si a vrut sa se angajeze ca asistenta medicala dupa ce a terminat facultatea.I s-a cerut in fata ca sa fie angajata ori 2k euro, ori favoruri sexuale.Asta se intampla acum 7 ani, ma indoiesc ca s-au schimbat multe in 7 ani.Ea la momentul actual are un job care nu are nici o legatura cu facultatile terminate, pentru ca doar acolo si-a gasit de munca fara ''pile'' si un salariu de rahat pentru studiile ce le poseda. Faza cu favorurile sexuale in randurile tinerelor la angajarea pe un post bunicel sa stii ca este extrem de frecventa la noi in tara.Iar spaga este si ea la greu.Mie acum 2 ani mi-au cerut 40 de milioane (1k euro) ca sa ma bage brancardier la un spital de stat din Bucuresti (nu-i mai dau numele ca n-are sens, este un spital foarte mare si cunoscut in orice caz) desi nu aveam banii aceia dar puteam face rost, am refuzat pentru ca m-am simtit jignit.In spitale pana si pe postul de paznic la poarta se cer bani ca sa intrii, pentru ca se face multa spaga. Iarasi unde stiu sigur ca se cer relatii sau spaga pe un job la stat este la RATB (STB), chiar si pe un simplu post de controlor la bilete.

| saresipiper explică (pentru suntserios):

In ce oras?
Si daca ei nu aveau experienta, au vrut sa fie bucatari dar aveau facultatea de economie, cum l-a convins pe angajator sa il ia bucatar de exemplu? Sau unul care a terminat ceva si lucreaza altceva, la fel. Cum a convins ca e demn de incredere tocmai el si nu altul?

| GabiDumitrescu a răspuns:

La stat in principiu nu are ce cauta nimeni bine pregatit si cu bun-simt, iar la privat daca esti bun, te orientezi si poti sa progresezi fara sa pupi pe nimeni in dos. "Ce e de facut in cazul asta..." - sa fii FOARTE BUN, asta e de facut.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru saresipiper):

Ce facultati, daca nu e secret... de stat, lol. Te rooog frumos cu prostiile ca la privat sunt exclusiv rude si alte alea. Uite, eu vreau sa angajez oameni seriosi si nu am pe cine. Simplu. Nici macar colaboratori per project nu gasesc. Toti viseaza ca stiu de bubuie si de fapt sunt praf. Si nu discutam de experienta sau lipsa ei, ci de modul de a iti evalua propria persoana. Hai, lumineaza-ne, ai absolvit psihologie si stiinte sociale cu zece si te plingi ca nu ai ce face? Ghinion.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Wr3nch):

Aici gresesti. In functie de limbile studiate si mai ales DE POTENTIAL poti lucra in IT mult mai usor decat crezi. P.S. Daca nu ai pierdut inca timpul cu un master, iti sugerez sa faci un master de Lingvistica Computationala. E legat de ce ai studiat la facultate in mare parte si are potential bun de a te pricopsi cu o slujba in AI/testing/altele de genul.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Pina si alea de familie de multe ori nu cauta oameni din familie, lol. big grin

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru saresipiper):

Ti-ai dat raspunsul. Orasele mici trebuie sa moara!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru FreddieM):

Iti dai seama ca ce ai propus tu e ilegal, nu? Eu ca patron NU AM VOIE sa te pun la munca fara a te plati, chiar daca discutam de o perioada de proba...

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru saresipiper):

Simplu, te duci la un interviu, faci 2-3 luni de proba, faci un internship, dai niste probe... daca esti competent convingi.

Daca tu bucatar, vii la un test de angajare cu 100 de cursuri de bucatar iar Gigi cu diploma de ASE face o tocanita de iti sta mintea in loc ghici pe cine angajeaza,.

| FreddieM a răspuns (pentru saresipiper):

Da dragule corect pana aici.
Dar pana si Bolt desi intruneste toste conditiile sa ajunga primul la finalul cursei, are un punct de plecare, startul, punctul zero, adica e in linie cu ceilalti, abia dupa ce a plecat se vad anii de sudoare si sacrifiu.
Dar tu ai vrea sa ajungi la final sarind peste start.
Eu nu zic ca trebuie sa lucrezi zidar, probabil nici nu te-ai pricepe, dar recurg iar la o metafora, varful piramidei i-l ajungi urcand piatra cu piatra. Accepta o pozitie baza in domeniul specializarii tale si imi joc onoarea ca evolutia ta in cariera va fi cea meritata. Nu refuza niciodata o noua sarcina, asta e de fapt reala pregatire. Ceri o noua sarcina, creste si pozitia ta in grupul companiei, si adaugi un mare plus experientei tale.
Ce zic eu nu sunt sfaturi, sunt exemple reale din viata mea.
Accepti sau nu, pe mine asta m-a invatat viata, iti transmit si tie mesajul meu, poate te ajuta cumva.
Succes

| johnnny123 a răspuns (pentru siriusblack98):

Daca ai cunoaste ceva despre piata muncii, ai sti ca Romania este una dintre tarile cu cel mai mare deficit de forta de munca din Uniunea Europeana. Prin urmare, este si una dintre tarile in care un om competent isi poate gasi cel mai usor un job, pentru ca angajatorii se bat pe ei. Cunosc personal oameni care desi nu cauta sa-si schimbe jobul, sunt invitati continuu la interviuri de alte companii.

Cat despre "nepotismul" din mediul privat, eu nu cred ca tu intelegi exact cum functioneaza mediul privat.
Un angajator privat nu are absolut niciun interes sa-si angajeze
rude incompetente. Pentru ca asta ar insemna sa-si fure din propriul buzunar. Interesul unui patron este sa angajeze oameni competenti care pot sa-i produca valoare, nu oameni incompetenti care incalzesc un scaun degeaba si-i mananca banii.

Crezi ca un patron de companie de IT prefera sa-si angajeze un nepot care nu stie sa deschida calculatorul, sau un programator experimentat care poate sa dezvolte software pe care-l poate vinde?

| YuliaNNN a răspuns (pentru saresipiper):

Sunt mult mai multi care termina dreptul decat cei care ies la pensie...SNSPA, Drept, Chimie, Inginerie nu au viitor in Romania cel putin. SNSPA e o frectie la scula de lemn oricum.

| Emma30555 a răspuns:

În general oriunde pe funcții bune te angajează ori prin recomandare ori dacă ești bun în domeniu Dacă ești la început ai șanse la un job mai prost plătit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La stat te angajezi dacă ești pregătit pentru vreun post din lista asta.
Caută orașul tău și vezi ce găsești și dacă ai studiile pentru posturile pe care le-ai găsit.
http://posturi.gov.ro/

| siriusblack98 a răspuns (pentru johnnny123):

Iti zic sigur ca tu esti genul de om care in viata stie doar teorie si nu are habar de practica. Daca tie ti se pare un lucru ca este logic si probabil asa este, nu inseamna ca se aplica peste tot. Poate traim noi in universuri paralele, desi ma indoiesc. Faza cu requestul nu stiu carei cunostinte de a ta la interviuri este fix pistol cu apa. Poti fi chemat la 11 mii de interviuri si sa nu te alegi cu un job. Poate ne-am lovit noi de realitati diferite, desi ma indoiesc ca situatia a fost la fel in cazul tutturor celor ce comenteaza ca un lucru bine-cunoscut de toata lumea este altfel.Eu am zis ce-am avut de zis, tu o poti tine pe a ta cat vrei.

| saresipiper explică (pentru anonim_4396):

Posturile de acolo sunt majoritatea cu dedicatie din pacate...

| saresipiper explică (pentru YuliaNNN):

Cunosc pe cineva cu snspa care taica-so politic sus pus a reusit sa il puna mare avocat cu facultatea asta...deci, parinti cu funcție sa ai, ca nu mai conteaza

| saresipiper explică (pentru johnnny123):

Care sunt oamenii aia invitati incontinuu la interviuri si ce specializari au? Si cum arata?
Am fost la cateva interviuri si niciodata nu au mai sunat inapoi, cretin nu sunt, am terminat facultati la stat, am avut bursa...hidos iar nu sunt..nu inteleg ce lipseste, sau ce face diferenta intre oameni incat unii sunt chemati iar altii niciodata

| saresipiper explică (pentru FreddieM):

Sunt dispus total sa urc si 2 piramide pana ajung in varful uneia macar.dar, repet...nimeni nu mi-a dat ocazia sa o fac..si daca nu te coopteaza nimeni in echipa, cum iti poti dovedi potențialul?!
Eu n-am zis niciodata ca vreau sa sar trepte, asta ai dedus tu in mod gresit.
Deci, repet...as da si cu matura pentru inceput, dar nici asta nu sunt lasat!

| saresipiper explică (pentru suntserios):

Pai intai nu ar fi normal sa vada cv-ul lui gigi de la ase si sa ii spuna ca are un bucatar cu 100 cursuri in domeniu care prezinta mai multa garantie?
Nu cred ca il pune pe primul sa faca tocanita si apoi se uita peste cv..deci pica varianta
Si internship-ul se face orounde, inclusiv la stat?
Mergi la orice instituție si spui ca vrei sa faci asta?

| johnnny123 a răspuns (pentru siriusblack98):

Cu siguranță trăim în realități diferite. Eu trăiesc într-o realitate în care sunt înconjurat de oameni competenți care-și pot găsi foarte ușor de muncă pentru că au o pregatire bună. Și te asigur că nu cunosc doar teorie. Fac asta zi de zi și lucrez cu informații la prima mână.

Poate problema este că tu trăiești într-o realitate în care serviciile tale nu sunt atat de căutate pentru că nu știi să faci mare lucru. Motiv pentru care nimeni nu te respectă și ești ușor de înlocuit. Adică nu ai nici o pârghie de negociere.

Dar faptul că tu personal ai lucrat într-o firmă de doi bani în care ai fost umilit de nevasta directorului și de sora șefului de departament nu înseamnă că asta este situația generală a angajaților la privat. Faci o generalizare greșită, bazându-te pe câteva experiențe proprii complet irelevante.

Repet, Romania este o țară cu grav deficit de forță de muncă. Asta înseamnă că angajații au avantajul în negocierea cu angajatorul, cu condiția să aibă ceva de oferit acelui angajator. Dacă nu știi să folosești acest avantaj, vina este a ta. Nu mai da vina pe "nepotism" și inechitate. Dacă ai fi un angajat valoros, șefii s-ar teme să te piardă și ai putea să-ți impui tu condițiile.

| saresipiper explică (pentru johnnny123):

Despre ce oras e vorba?
Vreau si eu sa vin

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru saresipiper):

Internshipul are rolul de a califica oamenii pe ce are nevoie o firma. Statul nu face asa ceva, statul are nevoie de oameni de umplutura, nu ii pretuieste pe cei buni si nici nu se chinuie sa se formeze.

In schimb firmele private se chinuie sa isi formeze oamenii pe nevoile lor. De aia cele mai multe companii mari ofera internship uri sa isi atraga si sa isi formeze oameni doritori si cu potential.

Cat despre bucatar, eu tin interviuri la firma unde lucrez, nu ezit sa chem oameni care nu au neaparat diploma in domeniul pentru care aplica daca ceva din CV ul lor imi atrage atentia.

Răspuns utilizator avertizat
| Nyarlathotep a răspuns (pentru saresipiper):

Sa stii ca este aproape identic ca la relatii: cu cat esti mai disperat/disperata dupa acel lucru cu atat este mai greu sau deloc posibil sa obtii acel lucru. Se vede ca vrei sa fi angajat/angajata dar poate esti putin cam agresiv/agresiva pe tema asta si de asta nu-ti iese. Uite eu inca din liceu, pentru ca nu aveam ce face acasa, mergeam la un computer shop din cartier si stateam cu baietii la cioace si ii ajutam (evident moca la vremea aia) cu ansamblatul si reparatul de calculatoare, laptop-uri, tablete, am capatat extrem de multa experienta si nu mergeam acolo cu ideea ca "vai trebuie NEAPARAT sa ma angajez si sa scot profit, mai degraba mergeam cu ideea cu ii pot ajuta pe amicii mei si ce voi mai afla. Asta se intampla in liceu. Prin facultate am reusit sa jonglez 3 locuri de munca la firme de calculatoare, una dintre ele fiind eMAG din orasul meu. Iar separat in timpul liber reparam si upgradam laptopuri. In ultimul an de faculta am reusit sa ma angajez la o firma de publicitate, unde am invatat sa editez video spoturi publicitare. Nu m-am stresat f tare pentru ca stiam ca daca o dau in bara ma intorceam la ce-mi placea si stiam cel mai bine. Service si mentenanta. Nu vreau sa bag cutitul in rana dar firma aia de publicitate refuzau sa-mi desfaca contractul de munca pentru ca voiam sa ma angajez in alta parte iar ei nu voiau sa ma lase sa plec. Da, exista si cazuri d-astea. Am rezistat cam 5 ani de zile la firma aia de publicitate. Salariul era ok la inceput dar sarcinile se multiplicara exponential si veneam acasa stors. Acum m-am angajat in alta parte, fac triplu cat la fostul job. Am un mare vis, vreau sa urmez academia Fortinet si sa ma specializez pe Cyber Security. Asta chiar e un vis, nu este doar nevoia de angajare. Imi si place.

| saresipiper explică (pentru Nyarlathotep):

Daca ai stii cata munca voluntara si cum m-au exploatat pe mine "moca" o gramada de oameni la care lipsa banilor e ultima lor grija, mi-ai intelege acum disperarea cu locul de munca..niciodata nu m-au platit, tocmai asta e problema, desi aveau de unde, iar eu am inchis ochii de fiecare data si nu am avut curajul sa le cer nimic, daca ei nu s-au simțit. Problema mea e ca nu imi stiu valoarea, mai degraba si probabil de asta ajung in situatii demne de mila..pt ca sunt om bun si eu stiu ca nu as face cu nimeni ce mi s-a facut mie, iar oamenii mereu profita de latura asta a mea.

| Sandel13 a răspuns (pentru siriusblack98):

Nu ca ma bag dar siriusblakc e un om de nota 10 care are dreptate, esti necalificat nu ai drepturi ca nu ai calificare, ai calificare dar n-ai pile, da si in mediul privat se face cu pile stii cum? am lucrat eu, x e ruda cu y, si te baga pe tine sa muncesti mai mult si pe ai lui ii protejeaza, altceva sa zicem ca inveti "carte" iei la politie, degeaba iei la politie ca daca n-ai pile te baga intr-o zona rau famata si iei bataie de iti suna apa in cap, inginer programtor da ajungi fara pile dar daca nu ai contacte intri la firme de 2 lei unde si daca fumezi tigara nu iti plateste banii, tara lu Papura Voda.

| Sandel13 a răspuns (pentru johnnny123):

La stat baga cu pile,la privat trebuie sa stii si "meserie" dar trebuie si contacte, eu cunosc personal care au intrat cu pile dar sunt si destepti, come on zici ca nu sunt ingineri care intra cu pile? dar repet! ei cunosc si meserie ca la privat te da afara daca nu te pricepi.Tu ce ai alege sa angajezi un om care iti ofera ceva la schimb sau care e ruda cu tine sau pe unul random, iar la calitate amandoi stiu meserie, na hai e putin mai slab ala cu pile, dar daca sunt de acelasi nivel de ce sa nu bage pe omul care are pile?