| millar a întrebat:

Buna TPU
Daca as vrea sa ajung în criminalistica și sunt fata pot? Am înțeles că trebuie să fac Academia de politie La ce trebuie sa dau Bacu pentru academie că sa intru la criminalistica

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista un profil de criminalistica la Academia de Politie., in primul rand devii ofiter de politie si abia apoi poti fi repartizata la criminalistica.
Pentru a te auta la admitere este bine sa urmezi liceul la profilul de filologie sau stiinte sociale.
Gasesti aici unele detalii privind criminalistul:
http://www.criminalistic.ro/vreau-sa-devin-criminalist/

| Adry05 a răspuns:

Ce treaba are bacul? conteaza sa-l ai luat si nu stiu daca se ia in considerare si media.
Pentru academie dai un examen la gramatica limbii romane, engleza, istoria romanilor si 3 probe sportive + daca nu ma insel, un examen psihologic.

| millar explică:

Citisem undeva că când te înscrii la academie te pune sa bifezi daca vrei sa fi polițist jandarm etc și e și criminalistica

| Gerard9965 a răspuns:

Din cate stiu, dai bacul la Romana si Istorie, in mod principal, dar si probe sportive.
Succes!

| Bogdan2109 a răspuns:

Aici nu prea conteaza la ce dai bacul.La academie vei da niste probe prin care vei dovedi ca meriti sa intri.Acestea sunt probele:
-Romana
-Engleza
-Istorie
-Sport
De preferat ar trebui sa dai bacul la Romana, Istorie, Geografie
Bafta!