| Sandor12921 a întrebat:

de ce oamenii au gandire asa de ingusta? Adica am fost la o intalnire cu fostii colegi din generala si doamna diriginta, iar majoritatea au inceput facultatea, iar eu nu, eu mi-am deschis o firma de transport marfa care merge super, dar, am primit reporsuri gen "Ar trebui sa te simti complexat cand vorbesti cu o persoana care are facultatea iar tu nu" sau "Nu inteleg cum poti sa vorbesti asa de linisit daca nu ai facultate, iar eu am inceput-o" Cam acestea au fost insultele colegilor mei si a doamnei diriginte, insa, pe moment, nu m-am enervat atat de tare, dar au ajuns sa persiste, prinimd mesaje de la ei, chiar dupa ce am plecat de la intalnite. O metoda de a rezolva asta? Adica nu as vrea sa ii blochez peste tot pe retele de socalizare si sa nu mai ma intalnesc cu ei. happy

Răspuns Câştigător
| Clorox a răspuns:

Ai sa vezi ca te descurci foarte bine si fara facultate, sunt doar invidiosi ca incepi sa te realizezi iar ei... Inca invata laughing
Nu zic ca-i rau sa faci si o facultate, dar cat timp nu ai nevoie de asta e ok.
O persoana cu facultate ''face parte'' dintr-o clasa mai ''mareata'', ceva de genul ca ei ar fi cineva iar astia care nu au facut-o sunt mai ''josnici'', realitatea este alta... Tu trebuie doar sa nu-i bagi in seama. Felicitari pentru firma, sper sa-ti mearga bine mereu big grin

12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

O sa taca singuri cand tu vei face mai multi bani decat ei cand vor termina facultatea.

| Freya1 a răspuns:

Am avut si eu o discutie cu cineva pe tema asta si chiar ma enerveaza.E rusine sa fi lenesi nu sa nu faci o facultate ca nu toti avem abilitati la fel.Tu macar nu ai stat sa freci menta pe la facultati "sictil inveti" ai muncit si ti-a mers capu la ceva util din care sa te dezvolti si descurci bravo tie si nu mai pune tu la suflet si ii lua in seama pe "inteligenti planetei" care considera ca ei sunt miezu din pita ca au mai rasfoit doua foi in plus fata de tine. Pune-i sa te intreaca la afaceri

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Decat cu multa carte si fara nici o meserie, dar si muritor de foame : mai bine stapan pe situatie si cu buzunarul plin! Succes!

| UserRo10 a răspuns:

Poti face si tu o facultate la fara frecventa si "o sa ii rupi in doua" la urmatoarea intalnire: Si cu bani, si cu facultate

| Sandor12921 explică (pentru UserRo10):

Nu cred ca va mai avea loc a doua intalnire laughing le-am cam spus niste ''vorbe grele'' dirigintei

| Raniaa a răspuns:

Bună, în general oamenii vor să te vadă că faci bine, dar niciodata mai bine decât ei. Ce poți face?! Nimic. Nu le da atenție, nu merită happy

Răspuns utilizator avertizat
| Noone09 a răspuns:

Facultate poate sa aiba si o $*$*&$ si zic ca am vazut cazuri adica daca ai facultate si ajungi un nimeni e ca si cum ai avea 4 clase iar ei sunt invidiosi
Vorba asta care tia aruncato ex cologul tau "cum poti vb asa calm daca nu ai facultate" ii bataie de joc creca las fi luat la palme dacă eram in locul tau adica de cand trebuie sa ai facultae ca sa vorbeasca cu cineva calm linistit frumos dupa spusele colegului tau doar cei cu facultate pot vorbi restul care nu au dreptu sunt niște animale nu?!
Eu le as fi dat block de atunci cel care te invidiaza va incerca mereu sa te fure

Răspuns utilizator avertizat
| StefanWass a răspuns:

Cine te opreste sa-i injuri un pic?

| BlueChloe a răspuns:

Baga tata acolo cu firma, nu te lua dupa ei.
Si eu am terminat anul asta facultatea, mai mult sa fie acolo, si a fost o mare pierdere de timp, noroc ca am lucrat in timpul facultatii si acum am experienta si un salariu ok-ish.
Vreau si eu sa imi deschid o firma, dar n-are nicio tangenta cu domeniul pe care l-am studiat.
Banu' si **** nu stie carte laughing
Succes!

| Sandor12921 explică (pentru BlueChloe):

Nu trebuie sa aiba legatura firma cu facultatea pe care ai studiat-o. Eu asa cred, adica poti incepe o afacere fara cunostintele din facultate. Cu siguranta ar fi putin, foarte putin mai usor, daca ai facultate in domenil respectiv, dar in mare, nu merita, dupa cum vad in facultate se dobandesc multe vunostinte mult prea detaliate pentru a face ceva cu ele. Parerea mea. Mersi, incearca sa te orientezi si tu catre ceva ce iti place si deschide o afacere pe bransa respectiva. Succesewinking