| anonim_4396 a întrebat:

de ceva timp am început să mă gândesc serios la viitor. Tin sa menționez că sunt în clasa a 6 a. Eu, sunt genul de persoană care se gândește foarte mult la viitor și îmi place să am mereu un plan, dar cel mai mult îmi doresc sa știu ce vreau fac în viată. În ultimele săptămâni am început să mă interesez de meserii. Îmi doresc foarte mult sa lucrez în politie. Într-un timp m-am gândit să fiu criminalista dar din pacate nu ma descurc la biologie. De aceea m-am gandit sa ma apuc sa invat singura, acasă mai multa biologie. Dar nu știu cu ce sa incep sau ce lectii sa învăț, îmi puteți spune ce lecții m-ar ajuta? Și m-am mai gândit, în caz că tot nu reușesc, sa am și alte variante, îmi puteți spune ce meserii as putea avea (după liceu, facultate si studii superioare) în politie? (am și niste probleme cu vederea). Dacă sunt greșeli gramaticale va rog sa ma scuzați! Mulțumesc mult.

10 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Materia din 11-12. Plus niste chimie, fizica tot de liceu, d-astea "uzuale".
Daca înțelegi materiile de pe acum, ești geniu.

| Anonimgirltpu a răspuns:

Buna! Esti mult prea tanara sa te gandesti atat de departe in viitor. Materia de clasa a 6-a, a 7-a si primul capitol din clasa a 8-a (genetica) sunt foarte importante in meseria la care te gandesti. Adica anatomia si genetica sunt foarte importante.
Eu te sfatuiesc sa nu te gandesti atat de departe in viitor, fa-ti planuri dar pentru un viitor mai apropiat. Pasiunile se schimba mai ales cand esti copil asa ca peste cativa ani s-ar putea sa te intereseze alte domenii.

| Anonimboy17year a răspuns:

Si eu port ochelari ...de la 3ani, strabism din nastere dar asta nu m-a oprit pana acum. Am 18 ani si sunt un mecanic destul de cautat in zona, ca si tine nu stiam ce meserie sa aleg, cand m.au intrebat parintii pe ce drum vreau sa merg eram cazut din luna, dar acum stiu exact ce vreau sa ma fac: Sofer de cursa lunga,
Pe viitor am in plan sa ma aliez cu moş'miu si sa imi fac firma de transport pe imprumut. Ideea e sa faci ceea ce.ti place, trebuie sa faci ceea ce te face sa te simti bine, fiecare zi la munca trebuie sa fie o placere si nu trebuie sa le simti ca pe o obligatie. Daca vrei putem discuta mai multe in privat...

| Amiyyira345 a răspuns (pentru Anonimboy17year):

Foarte frumos! desigur, da mi mesaj in privat.

| Anonimboy17year a răspuns (pentru Amiyyira345):

Nu merge finca nu am rank.ul necesar..., vrei sa vorbim pe insta?
Daca da poti sa-mi dai mesaj la GoodGame Complexity si iti dau contul real acolo, am facut acest cont pentru astfel de ocazii caci nu ma incumet sa.l las pe cel adevarat in comentariiwinking

| Amiyyira345 a răspuns (pentru Anonimboy17year):

Nu am Instagram, am doar snapchat. ( amira.g14 )

| Anonimboy17year a răspuns (pentru Amiyyira345):

Stai sa descarc snap.ul acum...

| xXVranceaXx a răspuns:

Încearcă cu materia de a 9-a, poți să reții cu unele chestii de liceu la biologie, încearcă aplicația BioPlus, e în română și poți da și teste
La liceu poți da la profile diferite precum: Real, Mate-Info, Uman, Economic și celelalte despărțite: Seral/Frecvență redusă, Special (pentru cei cu handicap, cei cu probleme psihice), Arte, Sportiv și Pedagogicul
Încearcă să te uiți puțin la aceste profile ca să îți faci niște idei, în orice moment se poate întâmpla ca tu să îți schimbi viziunea
Pentru probleme cu vederea, du-te la oftamolog
Dacă ești fată, va trebui să te gândești că ai o altă poziție față de băieți (toți suntem egali), dar sunt job-uri pe care unii o pot face

| neludana2000 a răspuns:

Pentru biologie numai pentru academia de politie gasesti aici,
Cauți biologie admitere teste? Alege din oferta eMAG.rowww.emag.ro › search › biologie+admitere+teste
Ai căutat biologie admitere teste. La eMAG, ești... Adauga in Cos. Teste grila de gramatica dupa programa de admitere in Academia de Politie - Maria Ticleanu. si grila__ Cauți grile admitere biologie? Alege din oferta eMAG.rowww.emag.ro › search › grile+admitere+biologie
Ai căutat grile admitere biologie. La eMAG, ești liber să... TESTE-GRILA pentru admiterea la ACADEMIA DE POLITIE si la sclile postliceale

| LaylaYvette a răspuns:

Cred ca trebuie sa te relaxezi si sa lasi aceste ganduri pentru mai tarziu, cand ele chiar vor avea un sens. (Asteapta cel putin sa intri la liceu, preferintele se schimba drastic la varsta asta) Si chiar daca vrei sa inveti de acum, presupun ca trebuie sa studiezi anatomie, ceea ce se face abia in clasa a VII-a, asa ca mai bine mai astepti un an.