| TheCostumeCat a întrebat:

Buna, TPU! De la profilul,, Literatură universală şi comparată - O limbă şi literatură modernă" pot sa ajung profesor de romana?

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

In principiu, ca sa ajungi prof, in timpul facultății trebuie sa faci modulul pedagogic, sau, după ce o termini sa faci master. Și apoi să intrii in învățământ și să dai examenul de titularizare. Deci, poți să te faci prof cu orice facultate, însă problema se pune daca te prefera pe tine sau pe cei care au terminat altceva. Însă dacă iei nota buna la titularizare nu cred că ar fi o problema. Eu sunt la farmacie și cei de la modul ne-au spus că putem preda bio, chimie, fizică, dar cred că pentru o școală ar fi preferabil sa predea cei care au terminat specializările respective și nu cineva ca mine, care a făcut un pic din fiecare.

| TheCostumeCat explică (pentru WhiteLife):

Multumesc mult.

| WhiteLife a răspuns (pentru TheCostumeCat):

Cu drag. Mai multe detalii poți afla de la profesorul de Modul Pedagogic, sau de la secretariat dacă întrebi.