| dariaelena718191 a întrebat:

Îmi doresc enorm sa devin actrița sau regizor de film. Dar în America. Ca sa învăț și sa ma zbat pentru a îmi îndeplini visul, nu e o problema. Dar am următoarele întrebări la care as vrea sa se răspundă cu seriozitate.
1.meseria de actor /regizor va mai exista peste ani buni?
2.ce îmi trebuie sa ajung actrița/regizor în America?
DAU FUNDĂ RĂSPUNSULUI CARE A RĂSPUNS CU SERIOZITATE ȘI CARE A DAT UN RĂSPUNS SIGUR. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Nu cred că roboții Sophia vor cucerii platourile de filmare și vor pune stăpânire până și pe "Acțiuneee!" cel de toate zilele. Nu în viitorul apropiat, oricum. În perioada asta, singura problemă a cinematografiei este coronavirusul. Doar o pandemie poate deșuchea proiecte actoricești, în zilele noastre. Or mai fi și alte dificultăți... Nu știu. Nu sunt informată.
2. Sunt sigură că ți s-a mai spus că visul tău e greu de îndeplinit și aproape imposibil. De asta, dacă urmează să mă întind și să ating și eu acest subiect sensibil, te rog să mă scuzi. Pentru început, ar trebui să fii cât mai activă pe aici, să nu ratezi niciun concurs de talente. La Next Star s-au remarcat mulți copii, însă, eu una nu am mai auzit nimic de ei, nu mai departe de o invitație în platou, La Măruță. În România nu se promovează ce trebuie. Dacă nu ești Iuliana Beregoi sau Andra Gogan, slăbuțe șanse să-ți faci un nume (a se înțelege: nu am nimic cu cele două, fete talentate).
Totuși, nu trebuie să stai degeaba și să aștepți să ți se năzărească o oportunitate. Când o să ai vârsta potrivită și un ceva, un bagaj de cunoștințe, o să poți să poți lua drumul străinătății. Sunt destule programe care se ocupă cu schimbul de experiențe, dar pe partea asta artistică, e mai greu. Uite aici experiența unei românce, în stăinătate, încercând să-și urmeze visul:
https://www.google.com/......in-america
Doar citind ce-i mai sus, poți realiza ce drum anevoios e ăsta la care visezi. Atenție: e experiența unei persoane mature, nu boom-ul de succes avut peste noapte de un copil.
Ai nevoie de tone de noroc ca să ajungi unde vrei. Iar partea financiară, va fi mereu o problemă. Îți recomand să citești biografiile celor mari și să te axezi și pe dezvoltarea culturii proprii. Eu una apreciez interviurile cu copiii din lumea cinematografiei, te lasă mască unii dintre ei.
Sper să nu renunți la asta! Actorie, în sine, e o formă frumoasă de exprimare artistică, iar actorul, fie el cunoscut sau mai anonim, e un om demn de toate aprecierile.
Mi-a fost recomandată o emisiune de-a noastră, pe la care se mai prezintă și actori de-ai noștrii. Sunt intervievați serios și ai multe de învățat din experiențele lor. E vorba de "Profesioniștii", emisiune pe care o poți găsi online.
Sus cu moralul și nu renunța! E cel mai bun lucru pe care-l poți face. :))

2 răspunsuri:
| dariaelena718191 explică:

Este cel mai bun răspuns pe care as fi putut sa îl primesc. Mulțumesc din suflet?

| anonim_4396 a răspuns (pentru dariaelena718191):

Mă bucur că ți-am putut fi de folos. Mult succes cu visul tău!