| fearlessss a întrebat:

Imi explicati si mie va rog cateva chestii la engleza? Cand folosesc was watching,are watching, have watched, watched
? Care e diferenta dintre ele ca mie mi se par toate la fel..si explicati`mi si mie mai multe chestii din engleza care se dau in general la testele grila..va rog mult, ca sunt varza la engleza si am invatat din carti teoria.dar nu am intalnit exercitii cu ce am invatat eu. Fundaaa(scuze categoria)

Răspuns Câştigător
| danielandreibadea a răspuns:

Was watching = ma uitam (imperfect)
Are watching = ne uitam (prezent)
Have watched = m-am uitat (aici avem Present Perfect, care se formeaza in felul urmator: has/have + vb. la PAST PARTICIPLE si se foloseste doar cand vrei sa arati ca ai facut un lucru, NU cand l-ai facut!; un exemplu este: I have watched TV. = M-am uitat la TV., nu I watched (past simple) TV yesterday. = M-am uitat la TV ieri!)
I watched = M-am uitat (am precizat deja ca este la timpul Past Simple si se foloseste numai cand vrei sa exprimi CAND ai facut un lucru!)
Stiu ca nu explic foarte bine! Sper ca te-am ajutat! Paaa!

1 răspuns:
| TuningPhotoshopX a răspuns:

Nu sunt la fel. WAS WATCHING = I/HE/SHE WAS WATCHING = Eu/el/ea am/a vazut.
ARE WATCHING = WE/THEY/YOU ARE WATCHING = Ei/ele/tu/voi au/ati vazut.
HAVE WATCHED = I/YOU/THEY/WE HAVE WATCHED = Eu/tu/noi/voi am/ati vazut.
WATCHED = verb la timpul perfect compus. De obicei, ar trebui sa dea despre gramatica.