| florigrecn a întrebat:

Intrebarea mea este urmatoarea: Cum se face admiterea la liceul militar Dimitrie Cantemir din Breaza proba scrisa(la ce materii, genul si cat este de grea) si cea sportiva(ce exercitii sunt de facut mai exact)? Si as vrea sa mai stiu si cum sunt liceul si profesorii. VA ROG SA RASPUNDETI CU SERIOZITATE. MULTUMESC!

1 răspuns:
| Miruna1239 a răspuns:

Pentru a intra la un colegiu militar sunt mai multi pasi. In primul rand trebuie sa mergi la centrul de recrutare din orasul tau. Urmeaza vizita medicala. Dupa aceasta sunt probele sportive (traseu utilitar aplicativ: https://youtu.be/jI0lBr-ooa4 si rezistenta care presupune alergare pe o distanta de 1 km) apoi proba scrisa (test grila 10 intrebari romana, 10 algebra, 10 geometrie) iar apoi psihologicul. Exista carti speciale pentru proba de mate si romana iar pentru psihologic orice carti de logica si perspicacitate gasesti in librarii. Mult succes!