| Feri5 a întrebat:

M-am decis sa merg la Facultatea de Matematica și Informatica din cadrul UBB, secția informatica, deoarece as vrea sa obțin un job de programator. Voi ce ziceți? E suficientă facultatea? E nevoie și de un master? Apoi după terminare pot face și doctoratul dar fără sa fiu profesor universitar? Și după unde ma pot angaja, ma refer aici cum trebuie sa colaborez cu angajatorul? Trebuie sa merg la interviul de angajare? Sa dau ceva examene? Răspundeți-mi va rog pentru ca am mare nevoie de ajutor. Și nu uitați! Celui mai detaliat răspuns ii ofer fundița! Succes!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Facultatea e foarte buna dar un master ar fi un plus. Da mai bine in CV si inveti ceva mai multe. Dupa master poti face si doctoratul fara a fi profesor. Dar partea grea e sa gasesti un profesor dispus sa te coordoneze in anii de doctorat, 3 ani nu sunt chiar 3 zile si trebuie sa aiba rabdare cu tine happy
Se gasesc locuri de munca ca programator sau profesor de matematica, poti merge in firme de IT. La interviu se pot da ceva probe sa vada cat esti de bun la informatica/programare.
Zic ca e o facultate foarte buna DACA esti foarte bun la matematica si la informatica. Trebuie sa-ti placa programarea daca vrei sa ajungi programator, sa te pricepi la limbaje de programare cum ar fi Java, Python sau C++.

| Feri5 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc mult DaniNovember! Chiar m-ai ajutat cu aceste sfaturi! Eu, practic, ma pricep la informatica și îmi place sa rezolv cât mai multe probleme. Cu atât mai mult la matematica, unde plăcerea sporește și mai mult pentru ca prefer sa rezolv probleme și ma bucur ENORM când o problema sau un Exercițiu a fost rezolvat corect! Încă odată, mulțumesc frumos pentru răspuns! APROPO! La INFO știu, pe lângă C++ și un pic de Java dar trebuie perfecționat la maxim!

1 răspuns: