| xSuntUnCascaval a întrebat:

-Buna TPU! M-am gandit serios cu privire la viitorul meu, si am decis ca as dori sa imi urmez visul din copilarie, adica sa devin militar. Problema care ma opreste este fizicul. As dori sa mai pun ceva pe mine, am 16 ani, 1, 80 inaltimea si 54 de kg.

-Ce as putea sa fac sa pun ceva pe mine, sa ma ingras? precizez, eu mananc foarte mult si din nefericire am un metabolism cu o ardere peste "limita gandiri" laughing. As merge la sala, dar totodata ar trebui sa consum proteine foarte multe, pentru a pune ceva pe mine.

-Intrebarea mea este foarte simpla, cum pot sa ma ingras, fara sa consum medicamente, proteine etc.
-Funda! happy

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, proteinele nu ingrasa, ci carbohidratii!
Mancand proteina foarte multa, de fapt slabesti garantat, pentru ca asta face proteina, iti creste muschii si topeste tesutul adipos.

Dar, daca mananci serios, 3 mese principale cu cate: 1/3 vegetale, 1/3 carne si 1/3 carbohidrati, te asigur ca vei lua in greutate foarte bine.
Acum, nu vorbim de 1 morcov si 1 feliuta de paine cu 1 feliuta de carne, ci o farfurie de mancare cu 1000-1500 calorii.

| Cosmin86 a răspuns:

Ce inseamna la tine "mananc foarte mult"? Cate fripturi mananci pe zi?

Mananci 4-5 fripturi + 4 farfurii de cartofi + gustari zilnic?

Eu am mancat si 1 kg de carne la o singura masa, din cele 5 zilnice... si tot nu e "foarte mult".

"mananc foarte mult" = sa mananci singur mai mult decat o familie de 4 persoane.

| JusTPauL a răspuns:

Mancarea are proteine.
Deci esti slab si foarte inalt la varsta ta.
Pe o cunoscuta de a mea stiu ca au duso parintii la ceva doctori sa ii opreasca crestere si a functionat. poate cam prea brusc. Eu de as fi in locul tau as face ceva sa nu mai cresc. Tu sigur ajungi la 2m. Stiu ce zic ca am 1.88 si e naspa rau.
Deci, legat de proteine, poti linistit sa bagi, nu iti afecteaza cu nimic organismul.
Poate ca mananci foarte mult dar mancarea ta nu are ce ii trebuie.
Eu am inceput sa imi calculez proteina din mancare si acum imi dau seama ca doua mese ce le mancam la ai mei nu aveau proteina nici cat una care o mananc eu acum.
Nu sunt foarte bun in domeniul asta dar in ultima vreme m-am documentat foarte mult si pun intrebari si aici. Deci am cat de cat habar.
Iar rezultatele obtinuta dupa doua luni de sala ma fac sa ma "laud" ori de cate ori am ocaza, ca merg intr-o directie buna cand vine vorba de cresterea masei musculare.
Daca vrei sa stii ce fac si cum fac scrie-mi in privat. Am ceva timp sa-ti explic.