| DouaPuncteD a întrebat:

Pe viitor vreau sa devin o stewardesa. As dori niste avantaje si dezavantaje.happy

7 răspunsuri:
| Tania a răspuns:

O_o super tare! Asta mi-am dorit eu dupa ce am zburat prima data cu avionullove struck, dar deh! nu este de mine.Trebuie sa ai o sanatate de fier.
O sa calatoresti mult,salariu bun, este o meserie foarte frumoasa, dar care are sa sa-ti ocupe aproape tot timpul.

| gabytz18 a răspuns:

2 stewardesa au sarit din avion fara parasuta, deoarece acesta se prabusea. Cine a scapat cu viata stewardesa blonda sau cea bruneta? Blonda ca e parasuta.
big grinbig grin mi-ai amintit de banc tongue. Cred ca avantaju este ca sansa de a intalni un barbat bogat este mai mare ca a unei taximetriste. Dezavantaju este k daca avionu se prabuseste nu aveti sanse nici unu, pe cand taximetrista are laughing)))

| SomeOne_1942 a răspuns:

Avantaje: salariu bun, diurne, vizitezi tari straine
Dezavantaje: zbori mult (daca ai probleme cu asta ar trebui sa iti schimbi cariera), te confrunti cu pasageri neplacuti uneori, vei face traininguri si scoala multa, nu prea stai pe acasa, vei face si pe ospatarita

| MaddieGirl10 a răspuns:

Pai avantajele ar fi. ca ai calatori prin toata lumea. si ai avea ocazia sa o descoperi mult mai bine big grin, ai avea un salariu bunicel parerea mea dar dezavantajele ar fi timpul tau care nu prea ar exista.mai ales daca ti-ai forma o familie sau un prieten pentru ca mereu vei fi plecata si nu cred ca o sa poti sa-l iei si pe el laughing

| NRH a răspuns:

Avantaje:

- Salariu atractiv – desi salariul efectiv nu este foarte mare- la inceput cam de 1000 de lei, acesta este rotunjit de sporuri si diurne.
- Ai ocazia de a calatori in toata lumea
- Intri in contact cu oameni din culturi diferite.

Dezavantaje:

- Program de lucru obositor: sunt si zboruri de noapte, iar notiuni precum cea de weekend sau sarbatoare nu prea exista.
- Desi sansele de a fi implicat intr-un accident aviatic sunt infinit mai mici decat acelea de a avea un accident de masina, meseria de insotitor de bord implica multe riscuri.
- Cu toate ca majoritatea cerintelor discriminatorii au fost scoase, inca mai sunt companii care impun anumite standarde de inaltime/ varsta/ greutate. In trecut, erau companii care angajau numai stewardese cu infatisare de menechin si, obligatoriu, necasatorite. De aici si barfele care au inceput sa circule despre stewardese.

| ricodragos a răspuns:

MyPOV:
Avantaje: Salariu foarte bun.
Dezavantaje: Scump cursul (3k euro++), Program naspa, obositor, multi obsedatii au fantei cu stewardese.