| nupreastiu2020 a întrebat:

Bună TPU, recent am dat examenele la romana si matematica 2020. La mate am luat 9, 50 dar la romana am luat 8 si mama este foarte suparata pe mine. Imi va lua telefonul si nu stiu ce ar trebui sa fac...ma cearta in fiecare zi de vreo 3 ori si nu exagerez. Sfaturi?

Răspuns Câştigător
| millar a răspuns:

Wtff sa fie suparata de ce? Ar trebui sa fie mandra.
Anul acesta profesori au fost mult mai exigenti toata lumea se vaita de nota la romana si la bac si la examenul national.

8 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Nu îți trebuie sfaturi. Singurel / singurică te vei distanța de ea și nu veți mai avea cine știe ce relație mamă-copil dacă exagerează așa.
O rugăminte am, nu un sfat: nu repeta greșeala mea, de a refuza să treci examenele doar ca să le faci părinților în draci. A fost o greșeală.
Tu învață pentru tine, axează-te pe ceea ce îți place, este clar că ai putea fi un inginer foarte capabil cu 9.50 la matematică, de exemplu.
Alege un domeniu care îți place, poate îți place medicina, ca exemplu, dar nu îți place sângele. Poți fi medic de familie, dentist, sau inginer proiectant în tehnică medicală. Variante sunt mii.
Concentrează-te pe tine, nu pe ea. N-ai telefon? Fă-ți unulwinking
Baftă.

| Emma30555 a răspuns:

Întreab o ce note a luat ea, și dacă notele au contat pentru ce a realizat ea în viata. Notele nu au legătură cu jobul și cu ceea ce facem mai departe, chiar și cei cu note mai mici au reușit sa se descurce, sa termine o facultate și sa și găsească în job bun. Tu chiar ai luat niște note mari, pretențiile părinților uneori sunt absurde

| Ineys a răspuns:

Spune-i sa lase... figurile, ca altii n-au luat nici 6.

| Apokales a răspuns:

Eu daca as lua 8 la limba romana, n-as mai face nimic tot restul vietii laughing. Sau, ma rog, 2 ani de zile tot as sta degeaba big grin.

| edit28 a răspuns:

Vorbeste cu vreo ruda apropiata despre asta si cerele ajutorul sa o mai calmeze ei. Poate isi va da seama ca e nebuna.

| nupreastiu2020 explică (pentru edit28):

Multumesc pentru sfat, apreciez

| vmalex21 a răspuns:

Parintii romani ramasi blocati in epoca comunista cand trebuia sa fii mare olimpic.Pai astea sunt niste note destul de bune.

| nupreastiu2020 explică:

Multumesc pentru toate raspunsurile!