| adrili10 a întrebat:

Romania are birou de investigatii?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Are Serviciu Roman de Informatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În ce sens?
Probabil faci referire la FBI.
Nu, dar avem și noi 7 servicii secrete, în subordinea mai multor ministere.

| adrili10 explică (pentru anonim_4396):

Si din astea 7 se aseamana careva cu FBI? Si cum poti sa faci parte dintr-un serviciu secret.

| anonim_4396 a răspuns (pentru adrili10):

1. Nu prea se aseamănă niciunul, poate puțin de tot, SRI.
2. E mai complicat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Răspunsul lui Darrio e aiurea, ca de obicei...pe lângă SRI mai sunt DIPI, SPP, SIE etc, dar niciunul n-are rolul FBI din SUA.
De mâine, cel mai probabil mâine se respinge OUG 6/2016, nici SRI nu o să mai aibă vreun rol în anchetele penale, deși legal n-ar fi trebuit să aibă niciodată...conform deciziei CCR 51/2016.

| adrili10 explică (pentru anonim_4396):

Si la noi in tara cine se ocupa de investigatii? Sau doar politia?