| TednaDru a întrebat:

Buna TPU
Saptamana aceasta vreau sa ma inscriu la unul din cele trei cursuri: proiect manager; formator; adminstrator pensiune.
Intreabarea este, in ce domeniu sunt mai multe locuri de munca si cat de bine platite sunt fiecare'n parte?
Daca tot urmez cursul respectiv, as intentiona sa ma si angajez, daca este posibil, in aceasta vara, preferabil in Timisoara sau daca nu mai sunt locuri de muna acolo, In Brasov sau Craiova, sa locuiesc singur, nu in gazda, sa am Wi-fi-ul meu pentru lucru sau propriile mele abonamente la tv de exemplu, sa intru si sa ies cand am eu nevoie...stiti voi restul.
Daca sunteti informati in aceste domenii si puteti raspunde serios si fara mitocanii degenerate, va multumesc frumos happy

Am uitat sa mentionez: Ma descurc cu Office, Power Point si Exceel; ma descurc destul de bine cu limba engleza, nu am experienta deloc dar pricep destul de repede si am masterat in Management Contabil.

Răspuns Câştigător
| 17Ioana a răspuns:

Buna!
Important este, ce vrei tu sa faci in viata.
Project manager, ai mai gestionat situatii limita? Ai indrumat un grup de oameni sa faca un lucru? Ai mai lucrat cu oamenii? Este destul de greu, trebuie sa ai o relatie buna cu toti aflati in grija, sa-i cunosti ce stie si ce poate face fiecare, cat timp ii ia, sa cunosti serviciile firmei unde te angajezi, sa stii cum sa gestionezi timpul si proiectele
Formator, sa-i formezi pe altii intr-un domeniu, nu stiu cat de ok este cursul, mai ales ca tu nu ai o experienta in spate, ce o sa le spui celor pe care-i formezi, nelovindu-te de anumite probleme din domeniul pe care-l predai celorlalti?
Administrator pensiune, de regula cine isi face o pensiune, face un curs si este el administrator, oricum el se ocupa de acte si ce mai trebuie. Slabe sanse sa iti gasesti de munca ca administrator de pensiune. Uita-te pe net, cum sunt hotelurile / pensiunile de la noi, majoritatea lasa mult de dorit, iar cele bune sunt hoteluri mari cu manageri pricepuri sau pensiuni bune, dar sunt afaceri de familie, nu ai ce sa cauti tu ca strain in familia lor...
Sfatul meu este sa te uiti pe ejobs bestjobs la ce locuri de munca sunt, poate gasesti si salarii pentru fiecare in parte.
Ai un master in management contabil, de ce nu-ti cauti de munca in domeniu? Te angajezi la o firma de contabilitate, 1-2 ani este greu, dar inveti meserie, iti poti face propria firma de contabilitate, te faci expert contabil, te duci contabil la o firma mare si ai salariu 30-40 milioane...
Daca ajungi la o firma mare sau firma ta cu mai multi angajati, poti face atunci cursul de project manager sa poti gestiona proiectele, altfel nu-i vad rostul
Nu zic ca nu este bine sa ai specializari si cursuri de perfectionare, dar mai bine te axezi pe un domeniu si sa fi bine pregatit, decat 5 cursuri diferite si sa fi la nivel de baza in toate
Poti sa te angajezi acum in contabilitate, prinzi experienta, inveti in firma ca te lovesti de probleme reale...

| TednaDru explică (pentru 17Ioana):

Multumesc foarte mult, Ioana happy

1 răspuns: