| Bianca596 a întrebat:

happy

Scopul acestei postari este de a primi sfaturi ajutatoare si pareri sincere si indrumatoare de la persoane cu experienta in domeniul despre care voi aduce vorba.

Pot spune ca am fost foarte indecisa in cariera pe care voi urma. M-am gandit la tot felul de poibilitati. Voiam sa devin arhitect, insa nu sunt atat de talentata la desen si nici matematica nu esti o pasiune pentru mine. Apoi m-am gandit la designer, pentru ca obisnuiam sa joc un joc creativ, de strategie, la are eram buna. Dar din nou nu sunt prea talentata la desen +ca nu am idei creative tot timpul. Parintii voiau (nu mi-au impus) sa ajung undeva in comert exterior, sa fiu "tipa" la sacou, camasa alba, tocuri si lucrand la vreo ambasada. Am luat in considerare aceasta optiune, insa nu cred ca am acel ceva pentru acea meserie. Deci. ce ma fac?

Acum aprox. 2 luni, am vizionat un film care m-a marcat, numit "Awake" (v-il recomand!). L-am vazut de cam 5 ori la rand si inca nu ma pot satura de el. Din acea vreme, neputand sa-mi aduc aminte exact momentul hotararii mele, am decis sa devin medic! De fel, sunt o persoana schimbatoare si putin nehotarata, insa aceasta idee de a deveni doctor ma bantuie de cam 2 luni incoace si nu pare sa-mi dea pace. Sunt foarte multe de zis, insa nu vreau sa ma lungesc prea mult. Vreau sa va intreb, cum mi-as putea da seama ca mi-ar place aceasta meserie? Vizionez totodata Grey's Anatomy, un serial superb, care ma inspira. Sunt contienta de faptul ca nu iti alegi meseria din filme, dar iata ca mie m-a starnit interesul. Sunt constienta si de faptul ca meseria si conditiile din spitale nu sunt nici pe de parte ca-n filme. Evident. Insa, atunci cand vad cu ce se ocupa medicii, simt un fior, simt ca asta vreau sa ma fac si ca nicio alta meserie nu este mai frumoasa! Vreau sa ma ajutati cu un sfat. Cum pot intelege totusi ca mi-ar place? Adica, dupa parerea mea, ar fi necesar sa asisti la operatie, pentru a-ti da seama ca este "de tine". Mirosul imi place, de sange nu mi-e frica. Singura chestie care ma scarbeste intr-adevar este voma. In rest, ma pot controla. Am un auto-control bine dezvoltat.

Sa ma descriu. Sunt eleva la liceu, clasa a 10-a, pe profil de real, mate-info, intensiv informatica. Desi am intrat pe acest profil, la un liceu bun cu pretentii mari, ma descurs la materiile pe care se pune baza (mate,respectiv info), dar nu ma pasioneaza deloc, mai ales informatica. Sunt extrem de perfectionista, mereu atenta la detalii, ingrijita, un bun organizator, nu imi place sa mi se strice planurile, vorbesc fluent engleza, imi place enorm sa ajut oamenii, sunt afectiva, am auto-control, calma, nu sunt certareata/tupeista, sociabila, comunicativa, intelegatoare, ca defect: foarte critica (sunt zodia Fecioara). Legat de chimie, fizica, biologie : biologie nu stiu, dar nu pot spune ca nu-mi place. Ma pot adapta. Chimie stiu strictul necesar si imi si place, iar la fizica este cam la fel.Pot spune ca sunt contiincioasa doar atunci cand ma intereseaza subiectul, altfel, devin foarte superficiala.

In fiecare seara inainte de culcare, stau pe internet si caut articole/forumuri/bloguri despre "cum e sa fii medic". Sunt "dependenta" de subiectul asta si chiar as vrea foarte mult, ca cineva care va citi acest text, sa ma ajute sa inteleg cu adevarat daca as fi buna la aceasta meserie (dupa auto-portretul meu de mai sus). Sfaturi de genul: vezi la ce esti buna, vezi daca iti place etc nu imi sunt folositoare.

Totodata, daca este cineva cu experiente din domeniu, va rog impartasiti-mi detalii si pareri despre viata de doctor/viata la facultatea de medicina.

Precizez si faptul ca stiu cat de mult dureaza facultatea, rezidentiatul etc., stiu cat de mult este de invatat, stiu cat de mult se va lucra, stiu cate compromsuri voi face, stiu stiu stiu. Sunt gata sa pornesc acest drum odata ce stiu ca merita si odata ce sunt 100% sigura ca as fii buna la asta, si ca mi-ar place.

Va multumesc!

3 răspunsuri:
| xXteLOVEscXx a răspuns:

Prea lene sa citesc...

| dyannabia a răspuns:

Hei! Pana la urma ce meserie ti ai ales?

| Bianca596 explică (pentru dyannabia):

Wow! Nu am mai intrat aici de ani de zile, am primit mail ca cineva mi-a raspuns la intrebare" si nu stiam ce intrebare laughing)
Am ales stomatologia, acum intru in anul 6, ultimul, si nu regret deloc!?