| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU!
Stie cineva dacă la facultatea de litere poți alege trei specializări, și dacă da, la ce universități?
Multumesc!

2 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Din cate stiu la litere, cel putin la limbi moderne aplicate sau specializari similare se fac cate 2 specializari, una pentru fiecare limba (gen romana-engleza).

Ca sa faci mai multe e ca si cum te-ai inscrie la 2 facultati deci e posibil ca 2 sa le poti face la buget (max o facultate poate fi facuta la buget) si mai 2 sa le faci la taxa.

Treaba e ca ai avea un numar urias de examene pe sesiune (cateva pe zi) treaba care este inumana. Ar mai merge sa faci 2 facultati cu 2 ani in unul deci 2 ani/faculta iar in 4 ani ai termina 4 specializari dar din nou ar fi greu + ca pentru a face 2 ani in unul ai nevoie de acordul consiliului facultatii respective.

| Adry05 a răspuns:

Nu, doar 2 si eventual iti poti o alege a 3-a limba considerata ca optional pe care o inveti de la 0.