| Valentina400 a întrebat:

Sunt clasa a 8a și anul acesta voi da un examen care este destul de important pentru viitorul meu...Problema este ca nu ma descurc deloc la matematica, in special la geometrie! Nu pot intelege nimic din ce explica doamna profesoara desi sunt atenta la ore! La teza am luat 5 si imi este frica ca la examen subiectele vor fi mult mai grele decat la teza(asta cu siguranta) si voi lua o nota mult mai mica. Ce sa fac pentru a lua o nota de trecere la aceasta materie(in afara de meditatii)? Stiti vreo carte sau culegere care imi poate rezolva problema aceasta?

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Sincer, ești unul dintre putinii copii pe care ii auzi plângându-se de geometrie. Pentru majoritatea, algebra pune probleme.
Fa rost de o culegere cu probleme rezolvate, am eu una in România, dar nu mai rețin autorii. Știu ca acoperea toată programa pentru examenul de Capacitate (am fost prima generație ce am dat examenul asta).
In al doilea rand, dacă nu îți permiți meditații la un profesor bun, ai nevoie uneori de o persoana care sa te ajute cu explicații.
Daca ai vreun coleg/ă binevoitor/oare e rezolvata și chestia asta. Altfel trebuie sa te rogi de altcineva.
Poți invata mult și singura, in special geometria in spatiu e floare la ureche (DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE). Iar toate formulele necesare le aveți in manual.
Te-ar ajuta și un memorator de matematica pentru gimnaziu.
Însă nici o culegere nu îți poate "rezolva problema", dacă nu înveți logic, structurat și eficient (departe de surse de bruiaj precum internet, TV, gasca ce te striga la poarta)
Mult succes!

| XxKAMELIAxX a răspuns:

Sunt cls. a 7-a si sunt la fel de bata ca tine la matematica.Si eu am luat 5 in teza.Mama ma va da la pregatire.Doar ca, acum am inteles ca matematica e usoara.dar tot nu reusesc sa o inteleg..la geometrie trebuie doar sa inveti formulele si definitiile, si prin asta poti sa rezolvi orice problema.La algebra e la fel.(UNEORI)
Am citit mesajele dinainte, si cineva a spus de un MEMORATOR.Intr-adevar,te ajuta! Incearca-lwinking
Sper ca te-am putut ajuta cu ceva.

| Hellobello a răspuns:

Sunt foarte multe culegeri cu variante pentru examenul de capacitate si culegeri care au la inceput si sinteza capitolelor din care dai examen. Poti sa cauti pe net variante de examen s-a.m.d. Daca nu poti cu meditatii, trebuie sa tragi mai mult de tine, fa multe variante si uita-te pe bareme sa vezi cum se rezolva. Daca o sa faci multe multe variante o sa vezi ca exercitiile sunt cam aceleasi, sunt asemanatoare si o sa stii sa le rezolvi. Intreaba-i si pe colegii mai buni la matematica si roaga-i sa iti explice. O sa fie binee