Întrebare recomandată | Iulya17 a întrebat:

Sunt eleva la filologie cu media 9.91, imi place foarte mult sa citesc,materiile mele favorite sunt istoria si romana (literatura mai mult ).As vrea sa dau la Facultatea de Drept insa am o dilema foarte mare,nu stiu daca dupa terminarea facultatii voi avea asigurat un loc de munca,bine stiu ca atat facultatea cat si aceasta meserie e foarte grea dar merg pe ideea ca mai bine sa fie greu decat sa mor de foame si as merge si pe un drum anevoios daca as sti ca la final voi avea un salar bun. Daca ma puteti ajuta as vrea pareri despre facultate, atat pro cat si contra! Multumesc happy

Răspuns Câştigător
| Mareacluj a răspuns:

Facultatea de drept nu iti garanteaza un loc de munca dupa terminare, decat exceptional, astfel:
1.pentru judecatori, procurori, trebuie sa faci ulterior Institutul National al Magistraturii-2 ani, cu un concurs unde de regula e o concurenta f.mare, daca intri mai faci un an stagiu, apoi examen de definitivat;
2.pt.avocati, trebuie sa dai un ex. de admitere in Barou, pe care daca-l iei faci un stagiu de 2 ani, dupa care esti av.definitiv
3.pt.notari, concurs, ulterior 2 ani stagiu, definitivat;
4.grefier, fie direct concurs pe locurile scoase de fiecare Curte de Apel, cu o concurenta destul de mare, cel putin aici, fie admitere SNG, unde cred ca se face 9 luni teoretic+practic, apoi repartizare pe posturi.
Exceptional, cum spuneam, sunt doua posibilitati, fie grefier dupa terminarea fac., participand la concursurile organizate de fiecare curte de apel, fie consilier juridic la diferite societati, institutii.
Asta ca sa stii ce poti face dupa ce termini dreptul. Nu vreau sa te sperii, ci dimpotriva, daca iti doresti cu adevarat sa lucrezi in justitie, sa te ambitionez, la magistrati, din propria experienta, iti spun ca e greu. E greu atat concursul (cei mai multi, intra dupa 2-3 sau mai multe incercari), dar si cei doi ani de institut. Asta ai putea sa vezi mai in detaliu daca intri pe site-ul INM. Eu am intrat de prima data, insa trebuie sa recunosc, am muncit f.mult si mai ales am renuntat si renunt la foarte multe chestii legate viata personala. Insa nu imi pare rau. Imi place foarte mult ceea ce fac. Asa ca, parerea mea e ca alegerea meseriei trebuie sa o faci la fel ca si alegerea partenerului de viata, cu inima. Daca mergi la lucru doar pentru bani, nu merita. Pentru ca nu ai sa faci munca de calitate. Privitor la ce am mai vazut prin comentarii, indiferent cum ai facut facultatea, la INM nu ai sa intri pe pile si alte chestii de genul asta, asta in mod cert! Pe perioada de INM, primesti o indemnizatie. Daca vrei o meserie din care sa te imbogatesti, nu-ti alege cariera de magistrat. Ca magistrat ai un venit decent si un volum de munca pe masura, cel putin la instantele mari, dar daca vrei sa te imbogatesti, fa altceva.Cheltuielile legate de facultate, nu difera fata de situatia in care ai face o alta facultate. In avocatura, cunosc f.multe persoane care nu au avut mijloace financiare sa fie luate sub aripa unor avocati, cum am mai citit si care sunt tineri dar buni avocati. La avocati sunt avantaje si dezavantaje. Avantaje, de ex.ca iti stabilesti programul, in sensul ca angajezi atatea cauze cate stii ca poti duce, dezavantaje, pentru avocatii incepatori este greu in orasele mari, unde sunt f.multi avocati, unii renumiti. Pana isi fac un nume, le e greu. La notari cam la fel. In alt materii, lb.straine, etc, nu-ti pot spune, ca nu cunosc.
Astfel ca, draga mea, incearca sa te gandesti f. bine, incearca sa discuti cu persoane din interiorul fiecarui domeniu care te intereseaza si apoi cand te-ai informat, ia singura decizia asta! Pentru ca de aceasta decizie va depinde toata evolutia ta profesionala si nu numai. Sperand ca te-am ajutat cat de cat, iti urez mult succes in ce vei dori sa faci!

| Iulya17 explică (pentru Mareacluj):

Multumesc mult de ajutor.Va fi o alegere cu adevarat grea sad

20 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ca jurist iti recomand dreptul. Este adevarat, facultatea este grea si acum gasesti mai greu de lucru (eu am facut-o acum 35 ani) dar totusi se mai gaseste, mai ales daca o sa fii buna. Sunt destule profesii care necesita studii de drept: judecator, procuror, avocat, notar, consilier juridic la o firma sau in diverse institutii si organe ale statului, secretar de consiliu local, etc. Salariile sunt peste medie.

Apache
| Apache a răspuns:

Se spune ca sunt mai multi absolventi de drept in Romania decat sunt locuri de munca in domeniul public * poate putin exagerat...*
E o facultate grea, si fara satisfactii imediate.
La drept in general reusesti daca gasesti un avocat care sa te ia sub aripa lui si sa iti arate meserie
Dar pentru asta iti trebuie pile..si bani * pentru ca deh Romania *
Eu in locul tau as da la limbi straine.
Cu adevarat daca te tii de treaba poti avea un viitor cu aceasta facultate.
Si iti mai recomand ceva, daca cunosti engleza bine atunci incearca sa urmezi o facultate in strainatate.
In special in Danemarca sau Norvegia unde taxele scolare sunt scazute sau lipsesc.
Pari fata desteapta, nu ar trebui sa ai probleme...dar conteaza ca pe viitor sa faci si ceva care sa iti ofere o anumita satisfactie profesionala.

| Nastia a răspuns:

1.stii economie sau geografie? ai una la alegere la admitere.
2.au ai tai cateva mii bune de euro sa faci stagiatura 3 ani pe langa un avocat cu experienta?
3.nu iti asigura nimeni loc de munca.trebuie sa-ti faci renume singura.sa intri in barou e greu ca e totul pe pile.

| PotatoMustDie a răspuns:

Acum depinde, daca vei avea rezultate bune, s-ar putea sa iesi cu servici.

| stpu a răspuns:

In Romania ai doua sanse ca sa reusesti. De fapt, sansele astea sunt pentru toti romanii, si cei din tara si cei care pleaca in strainatate:
1. Iti folosesti la maxim capacitatea intelectuala si muncesti pe branci pentru a arata ca esti cel mai bun intr-un domeniu.
2. Iti folosesti buzunarele.
Tara nu te ajuta deloc. Societatea e nemiloasa.
Ori devii vanator, ori ramai prada.

Daca iti place literatura de ce nu alegi Litere, Jurnalism? Poti alege chiar si Stiinte Politice.

Despre facultate sunt o mie de pareri, conteaza alegerea ta si daruirea pentru ceea ce-ti doresti de la viata.
Succes!

| MrSoapte a răspuns:

Da, pot eu sa te ajut! Atata vreme cat traiesti in Romania...nu vei avea siguranta zilei de maine, indiferent ce job ai! Totusi, trebui sa te indrepti catre ceva ce-ti place...lucrurile care le facem, din si cu placere, le facem bine! Mie mereu mi-a placut sa cred ca nu vor avea moarte domeniile: farmaceutice, IT, productia alimentara! Daca textul scris de mine, reuseste sa te influenteze intr-un mod pozitiv, astept un Bacardi Brizzer Lemon din partea ta. In caz contrar, merge si Vodka cu Granini de mere! AM ZIS laughing

Răspuns utilizator avertizat
| DragosEsteCuTheAngel a răspuns:

Pro: toti in domeniul dreptului au salarii mari,... cred ca sunt aproape pe cea mai inalta treapta. Facultatea e de tocit. Tocit si atat. Daca tie iti place sa tocesti, eu ti-o recomand.
contra: esti foarte stresata, chiar daca ai salar urias, nu cred ca se merita.
De ce nu te duci la litere? Fa-te profesoara de romana. E mult mai ok. Sper ca te-am ajutat!
p.s. un judecator cu 15 ani exprienta are 5200 lei salar. un profesor cu 40 ani de experienta numai 1500. Tu alegi.

| yonutz89 a răspuns:

Eu nu iti recomand sa dai la Drept. Pentru a lucra in domeniu de obicei ai nevoie de cunostinte care sa te bage in anumite cercuri. majoritatea celor care dau acolo au parinti\unchi\rude care lucrreaza in domeniu. Iti va fi greu si in timpul facultatii si dupa. Iar cineva care are pile va avea prima sansa fata de cineva care e chiar bun. Si in plus, ca avocat trebuie sa convingi pe cineva ca cel care da bani are dreptate... nu e chiar un lucru prea placut sa il faci cand te gandesti ca daca o sa vrei bani va trebui sa ajuti patroni care fura din banii cetatenilor, care fac afaceri cu statul si care ne jegmanesc pe toti. Asta e genul de patroni pentru care vei lucra daca vrei sa ai un venit bun.

Dupa parerea mea Facultatea de Limbi Straine e o alegere buna. Globalizarea aduce si nevoie de translatori si interpreti buni. Daca esti buna sigur iti vei gasi usor.

| fr3d a răspuns (pentru yonutz89):

E plin de legende comentariul tau. In primul rand, iti trebuie pile/bani doar pentru anumite posturi si asta pentru ca vei scoate bani cu ajutorul postului. In al doilea rand, nu ajuti niciun patron care fura bani, ci, daca sa zicem ca esti avocat, il ajuti sa aiba parte de un proces corect.

| yonutz89 a răspuns (pentru fr3d):

Ca si avocat treaba ta este sa ajuti pe cineva sa CASTIGE procesul, nu sa aiba parte de un proces corect. Chiar daca tu ca si avocat stii ca patronul este vinovat de anumite infractiuni, datoria ta in instanta este sa convingi judecatorul ca infractiunile nu exista. Bineinteles, un avocat poate refuza cazurile care i se par dubioase sau daca simte ca trebuie sa favorizeze pe cineva care nu are dreptate dar in cazul asta ai sanse sa mori de foame. Eu sunt de acord ca toata lumea trebuie sa aiba parte de un avocat si de un proces corect, problema e ca procesele corecte nu sunt norma.

| robertshadow a răspuns (pentru yonutz89):

Salut asa vrea sa te intreb si eu ceva ref la o fosta rel, daca ai placerea sa ma ajuti, lasa-mi id-ul tau, eu nu iti pot trimite povestea.astept raspuns.multumesc

| cURcUbeUiNnoNcULorI a răspuns:

Hey.faci cum vrei, dar in zilele de astazi oamenii se despart la notar..deci...ti-am zis faci cum vre.
sper ca te-am ajutat.

| DeyutzaDanutza a răspuns:

Pai, avand in vedere ca ai intrebat, ar fi bine sa-ti dau si eu un raspuns.
Parerea mea este urmatoarea:
Merita sa faci facultatea de drept, este posibil sa ajungi foarte sus, dar totusi trebuie avut grija, daca nu vei termina cu o medie mare, sunt foarte putine sanse sa-ti gasesti locul de munca.
Mia sunt multi avocati in Romania, dar avand in vedere media ta, si rezultatul oamenilor care l-au avut la BAC mie mi se pare ca te vei descurca.
Iti urez bafta.

| alexsmyley a răspuns:

In primul rand trebuie sa ai finante pentru a face facultatea de Drept.Fie ca e vorba de avocat, jurist etc. dupa ce iti iei licenta trebuie sa faci practica, asta constand sa stai langa cineva care sa te invete meserie(ceea ce e foarte costisitor). Daca ai rude sau asa zise "pile" in domeniul care il cauti tu, poti sa faci facultatea.Eu am prieteni care sunt la Drept in Bucuresti si mi-au spus ca e destul de greu dar se merita, totul tine de noroc.

| MihaelaBuciuta a răspuns:

E o facultate foarte buna cunosc multe persoane care au dat acolo si acum au un loc de munca bine platit si stabil. Dar e foarte greu. mai ales la inceput.

| andreeeeeeeeeeea a răspuns:

Eu zic sa faci facultatea. este una foarte grea. eu zic ca vei avea un salar foarte bun. putini oamenii sunt acum care vor sa dea la o facultate asa de grea.Bafta!

| Zeflemitoarea a răspuns (pentru andreeeeeeeeeeea):

Nu, de-aia se înghesuie toţi acolo, sunt chiar puţini, ai dreptate.

| fr3d a răspuns:

Faptul ca esti eleva la filologie iti va oferi un atu la proba de gramatica si cam atat. Oricum, nu-ti face griji, pentru ca nu exista niciun profil de liceu care sa te pregateasca pentru facultatea asta, asa ca vei pleca de la 0. In ceea ce priveste serviciul, nu cred ca trebuie sa-ti faci griji prea mari, pentru ca vei gasi, dar nu stiu daca va fi neaparat pe gustul tau. In concluzie, daca ti-ar placea sa lucrezi in domeniu, atunci du-te la facultate, dar daca nu iti place sau faci asta pentru ca asa te indeamna "cei dragi", mai bine iti gasesti altceva de facut, ca o sa ajungi sa urasti cam 5/7 din restul vietii tale.