| anonim_4396 a întrebat:

Buna, TPU! Sunt in clasa a 10 a și încă din generală îmi plăcea matematica și chimia. Sunt materiile mele preferate. Ce as putea face pe viitor? Ce meserie?

21 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Scafandru de mare adâncime sau sculer matrițer dar mai sunt și altele

| Inutarh a răspuns (pentru sierra1):

Nu pot sa va înțeleg pe ăștia care veniți sa va bateți joc la niște simple întrebări oarecare, dar dacă așa ați fost învățați, țineți-o tot așa, bafta

| sierra1 a răspuns (pentru Inutarh):

Poate nu ințeleg eu ceva: nu te cunoaștem, nu știm ce poți, ce vrei, aptitudini, diponibillități, bla-bla-bla și cu toate astea noi să-ți recomandăm meseria de viitor pe baza a două rânduri scrise stângaci?

așa-i că glumesti?

| Inutarh a răspuns (pentru sierra1):

Scrise stângaci, zici? Dacă nu ma cunosti și nu știi un răspunzi, nu răspunzi, simplu, nu știi - nu răspunzi, încearcă, o sa reusesti

| sierra1 a răspuns (pentru Inutarh):

~acafandru de mare adâncime sau sculer matrițer dar mai sunt și altele~

e ceva jignitor aici? Să speli vase sau să desfunzi toalete e dezumanizant sau ce?

| sierra1 a răspuns (pentru Inutarh):

Mai citeste odată ce ți-am scris acu vreo săptămână.

" Ina01 explică Dacă nu ma cunosti și nu știi un răspunzi" - i-auzi? Cine te cunoaște de aici? Nici dreaku. Toți ți-au scris la plezneală. Ce-ți place ție e una și ce-o să ajungi e alta.

| Bizon95 a răspuns:

Poti sa te faci... Sheldon big grin
fizica teoretica e... matematica pura, si seamana cat de cat cu, chimia pentru ca e totusi fizica

| WhiteLife a răspuns:

Farmacie, cu siguranta, sau medicina, orice ramura.

| Elena9328 a răspuns:

Medic.
Profesor.

| Inutarh a răspuns (pentru Elena9328):

Asta știu.dar as vrea sa aflu și altceva

| FaraNume1245 a răspuns:

Tâmplar.

| Inutarh a răspuns (pentru FaraNume1245):

Exact ce spuneam adineaori laughing)

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Inutarh):

Nu vă înțeleg pe ăștia de nu înțelegeți chestii simple, precum faptul că nu interesează pe nimeni ce liceu ai făcut, ce materii ți-au plăcut sau la ce materii ai fost foarte bună. Dar dacă așa v-au învățat părinții, țineți-o tot așa. Baftă.

| Inutarh a răspuns (pentru FaraNume1245):

What the f*ck, de asta exista site-ul asta, pentru a pune întrebări și pentru a primi răspunzi legate de acea întrebare, nu răspunsuri in batjocura

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Inutarh):

Și ce vrei să-ți răspund? Vrei să-ți zic "fă-te doctor", "fă-te tâmplar" sau alte meserii? Cel mai simplu răspuns, care e și corect pe deasupra, e că ce ai putea face pe viitor ține doar de tine. Nu de liceu, nu de materiile care ți-au plăcut și nici de materiile la care ai fost bună în generală.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă zici ca ești bun la matematică atunci ceva job în IT. Dacă zici ca ești bun la chimie atunci farmacie. Faci facultatea de medicina ( la farmacie) și poți lucra în domeniu. Ex. farmacist. Bineînțeles, poți lucra și ca profesor de chimie sau matematică dacă tu consideri ca poți învăța pe alții. Pentru a deveni profesor nu știu exact de ce ai nevoie ( studii), sa vina altcineva sa răspundă.

E bine de tine dacă reușești sa înțelegi aceste două materii. Pentru mine chimia și matematica mereu a fost limba chineza. Greu de înțeles.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iar dacă ești fată atunci scuze... Am crezut ca ești băiat.

| Inutarh a răspuns (pentru anonim_4396):

Fata sunt, nu e nimic

| GrecuMariaaa a răspuns:

Poti sa dai admitere cand mai cresti la Politehnica sau Medicina.
Daca te pricepi la desen putin poti sa fii si arhitect sau poate inginer constructor, dar o sa faci si fizica la astea doua.

| Inutarh a răspuns (pentru GrecuMariaaa):

La desen chiar nu ma pricep laughing ma gândeam și eu de Politehnica, doar ca nu prea știu exact pe ce se bazează