| anonim_4396 a întrebat:

sunt în clasa a 10 și m-am gandit să mă las de școală, deoarece din punctul meu de vedere școala nu e totul.
Mi se pare că este o pierdere de vreme și că doar le cheltuiesc banii părinților deoarece nu cred că am șanse sa-mi iau bacul.
Sunt o grămadă de alternative pentru a avea un viitor decent.
Nu stiu dacă este o idee bună de aceea am nevoie si de părerea voastră.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Adry05 a răspuns:

Stai ma acasa si invata sa-ti iei bacul. Daca pleci cu atitudinea asta normal ca nu poti sa-l iei.
Esti inca mic, ai timp destul sa inveti si sa te pregatesti. Bacul nu e asa greu cum pare.
Daca la mate chiar nu esti bun si esti pe un profil de genul, muta-te la filologie unde il iei pe tocit pana la urma.
Nu gasesti nimic de munca fara bac.
Daca ai impresia ca pentru simplul fapt ca putini oameni au reusit sa faca ceva wow in viata lor lasandu-te de scoala, nu inseamna ca toti reusesc. Majoritatea ajung muncitori pe santier.
O, si sa-ti mai amintesc ceva, OAMENII AIA NU TRAIAU IN ROMANIA! Unde de multe ori nici oamenii cu studii superioare nu-si gasesc de lucru.
Asa ca stai si invata macar bacul sa-l iei.
Mai ai 1 an si jumatate. Merita sa-ti strici viitorul de tot pentu atat?

71 răspunsuri:
| tehno125482 a răspuns:

Ca ai luat cea mai proasta decizie!

| vass19 a răspuns:

Pai...este nevoie si de oameni care sa puna marfa pe rafturi la supermarket.

| Inimadeflori a răspuns:

Nu! E o greseala! Bine, eu sunt in clasa a 9a dar imi voi spune parerea. Nu renunta la scoala. De unde stii ca nu o sa iei bacul? Eu cred ca daca te ambitionezi poti sa iei macar notă de trecere, oricum trebuie sa te pui pe invatat. Gandeste-te la viitorul tau. Poți ajunge foarte departe daca iei bacul. Poți avea o viata foarte frumoasa. Si daca nu iei bacul, in zilele noastre peste tot se cere sa ai 12 clasa pentru ca am evoluat, doar suntem in 2017. Te rog sa te gândesti mai bine si sper ca parerea mea te- a motivat. Sper sa ai o zi superba! :*

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca munca necalificata pe santier sau la curatenie pe undeva (ca fara diploma de bac cam astea sunt altervativele) inseamna un viitor decent pentru tine atunci bafta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ai fi primul sau ultimul care spune asemenea prostie, sau poate adevar pentru unii.
Iti spun sincer, fara texte pompoase si alte cele.
Bacalaureatul nu trebuie luat din prima, poti sa il dai de 3-4-5-10 ori, il vei lua daca te apuci nitel de invatat, fara scoala se poate trai, dar nu si decent, asta o spune orice om, care a muncit o viata intreaga si acum e rupt de spate, coloana, herne de disc, ulcere, diabet, etc.
Daca vrei o meserie banoasa, nu inginerie si alte cele, ca pentru alea iti trebuie bac, iti trebuie facultate, care este de inteles, ca n-ai sanse daca nu inveti bine, treaba este ca nu te mai baga nici tata mare in seama fara macar bacalaureatul promovat, zice ca habar nu ai sa scrii/citesti sau sa calculezi o integrala vorba aia, nu trebuie musai sa fie in tara doar oameni destepti, ca avem nevoie si de oameni fara carte, doar cu studii medii adica bac sau si fara, maturator, curatator de cosuri, spalatori de vase, chelneri, ospatari, bucatari, patiseri, cel de face paine, intelegi? Daca asta iti place sa te vezi 8-10-12 ore si in schimburi, de dimineata pana la 20 seara, sau de la 20-22 seara pana la 7-8 dimineata, asta faci frate, nimeni nu te obliga, desi parintii tai, sigur nu vor asta de la tine, ti-o pot garanta, nici cel mai praf parinte, nu vrea ca, copilul lui sa ajunga de rasu' lumii, sa fie plin de unsoare, dar exista, daca acelui copil i-a placut mecanica, transporturile, condusul, sofer de tir, mecanic auto, trebuie si d-astia sa avem, chiar si eu in afara programului de lucru, sunt seful meu, mecanicul masinii mele, plin de ulei, plin de unsoare, maini murdare, mai te duci si pe la tara sa faci curatenie, sa sapi, ca asta e viata.
Tu stii ce alegi, dar nu te culca pe urechea ca in afara e bine, ca nu mai este de multi ani deloc bine, esti tratat ca ultimul jeg la propriu, spala aia cu tine pe jos de nu te vezi, o sa stai in boscheti daca nu ai ce face in tara aia, macar bani sa te intorci sa mai ai, ca altfel te duci naiba instant, o sa ajungi sa furi, sa te ia politia, sa faci puscarie sau alte cele, pentru ca deh, nu stii daca te duci la sigur, cu carte de munca si beneficii, nu toti se duc asa, multi lucreaza la negru, amenzi una alta, vai de steaua lor, numai ei stiu ce au tras atatia ani, ca, nu au invatat cand a trebuit, a pierdut mai bine de 5 ani, si nu mai poti, dupa o anumita vreme de scoala, incetezi sa-ti mai placa, sa mai inveti, sa mai tii minte.
E treaba ta ce alegi sa faci, dar, sfatul meu cel mai bun, si pentru ca nu te cunosc, lasa gandurile de lasat scoala ca nu-s bune, lasa femeile, cluburile, anturajele si figurile ca nu ajungi deloc bine, aia zic hai ma ca e bine, ca facem, ca dregem, dar o sa fie vai de mama lor si a ta, asa ca pune mana si invata, continua sa studiezi, ia-ti bacalaureatul, fa o postliceala/facultate de electrician, mecanic, sudor, orice frate, o meserie buna, te angajezi si aia e muncim.

| BroascaCuElice a răspuns:

Daca tot ai facut 10 clase nu poti sa mai faci inca 2? Care sunt alternativele alea de care vorbesti tu?! ca eu nu vad nici una. Doar pentru faptul ca tu ai impresia ca n-o sa-ti iei bacul asta nu inseamna ca n-o sa-l iei, incearca si daca nu o sa-l promovezi macar o sa ai 12 clase

| untu a răspuns:

Scoala nu este o pierdere de vreme, dar ce sa faci stand acasa? Parintii tai platesc taxele de scolarizare ca tu sa inveti bine sa termini scoala si iei diploma de bacalaureat! Mai ai inca doua clase si il termini! Trebuie sa fii bine pregatit in caz ca vor aparea oferte de locuri de munca cu pregatirea necesara pe care ai facut si invatat la scoala si la practica si ti-o pui in aplicare!

| nugasescusernameliber a răspuns:

Esti de abia in clasa a 10-a, mai ai 2 ani la dispozitie sa pui mana pe carte sa-ti iei bacul.
Cheltui banii parintilor? si cu ce folos i-au cheltuit pe cei care deja i-au dat, daca tu te lasi de scoala? mai bine ii aruncau, nu?
E pierdere de vreme fiindca asa decizi tu, cand te vei lovi de "gramada aia de alternative" o sa-ti para extrem de rau.
Ba da, scoala e totul pentru varsta ta! alta obligatie nu ai.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru vass19):

Auzi, vezi ca inainte sa ma apuc de facultate, si multi dintre cei care au avut vacante, pentru a strange un ban de buzunar, sau chiar si in timpul facultatii, munceau la kaufland, carrefour, metro sa auchan ca sa aiba un ban in plus, asta nu inseamna ca vai tu doamne e prost, nu userule, au nevoie de un ban in plus, pentru ca tara asta e o mizerie, traim in ea, muncim ca sa avansam, munca innobileaza omul intelegi? Nu o sa devii in veci cu toate studiile si pilele tale superioare manager de magazin, daca tu nu ai fost macar o data pe casa de marcat sau pe raion, sa asezi marfa sau sa vezi cum se lucreaza la propriu in stres, intelegi?

| minrest a răspuns:

Analizeaza toate acele alternative la scoala, toata acea gramada, si vei vedea ca nici una nu sta in picioare. Asta pentru ca valoarea muncii necalificate este foarte mica, in timp ce munca necalificata e grea si ia mult timp, si astfel este foarte greu sa te pregatesti, dand astfel valoare muncii tale.

| Cannibal a răspuns (pentru Inimadeflori):

Mulțumesc mult!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e corect ceea ce vrei sa faci. Poate nu e utila scoala, dar e necesara. La orice job ai aspira, ai nevoie de diploma de bac. Mai ai 2 ani, nu e asa greu. Parintii tai ar fi mult mai dezamagiti de tine daca nu vei cotinua sutdiile si nu vei lua bacul, decat daca le cheltui lor banii. Eu zic ca merita sa faci un efort si sa inveti in acest timp. Nu cred ca la varsta asta ai altceva de facut in afara de A INVATA. Tu daca ai avea un copil, ti-ar placea sa faca ceea ce vrei tu sa faci? Nu cred.

| ALGator a răspuns:

Mai importante decat bacul si notele sunt cunostintele pe care le poti acumula in liceu, chiar la nivel mediocru, dar mai bine decat nimic.
Te sfatuiesc sa alegi 3 alternative despre care spui ca te-ai gindit si sa te gindesti ce cunostinte trebuie sa posezi ca sa le poti profesa. Cum vei obtine acele cunostinte?
Una ti-o spun eu: engleza, fara de care nu existi.

Sper sa continuam discutia. Daca ti-as spune ca e o prostie sa te lasi de liceu nu as face decat sa repet ce au spus ceilalti. Invatamintul in România nu este din pacate facut sa iti dea cunostintele optime. Profesori, parinti si elevi pun cu totii accent pe note, titluri si diplome. Dar liceul e cel putin un rau necesar. Vad ca scrii foarte corect româneste. Intuiesc ca esti mai mult un revoltat decat un ins care e facut sa nu ia bacul.
Dar poate ai dreptate. O scoala de meserii intr-un domeniu care te intereseaza ar fi o alternativa la doi ani "pierduti"? Ai exemple?

| AlinGhinet02 a răspuns:

Cu 1000 de euro in buzunar sa pleci la drum e mai mult decat perfect.
Nicaieri, nici in tara, nici in strainatate, nu o sa ai probleme sa iti gasesti o slujba. Daca te duci in straintate si stii limba o sa iti gasesti de lucru oriunde.
Eu iti zic din propria experienta ca parintii mei au luat-o de la 0.
Mama din contabila cu 2 facultati si 15 ani de lucru in domeniu a plecat in Irlanda ca sofer de autobuz transportand turisti de la aeroport la hotel si invers happy. Tata, de la zugrav de cand se stie a devenit sofer pe camion livrand mobila, si el cu facultatea de inginerie terminata.

Acum... poti sa ignori sfatul unui copil de 15 ani, dar iti zic eu. Daca nu vei fi sef de promotie nu vei face nimic. si pentru ce? 1000 de euro pe luna? In strainatate faci 2000-2500 pe luna happy

Eu iti zic sa angajezi prin tara pe undeva, strange ceva bani... fa o scoala de soferi si profesionisti ca nu stii cand iti trebuie ( ideea de la care au plecat si parintii mei) si in timp, iti vei putea intemeia si o familie.

Eu iti urez toate cele bune. Mult noroc!

| Violleta2022 a răspuns:

Asa este, scoala nu-i pentru toata lumea!
Unii, nu vor sa ajunga mai departe de marginea satului, pentru ca, cu 10 clase nu te mai primeste nici sa pui marfa pe raft in magazin, peste tot se cer 12 clase si BAC-ul luat.

Dar, dupa cum spuneam, cineva trebuie sa mature strazile, sa faca santuri, sa desfunde canalizarile, iar celor care le place aerul curat, munca pe ogor sau la gradini, ori la cresterea si ingrijirea bovinelor, ovinelor sau la ferme de pasari.

Iti imaginezi ca, loc de urcat in functii nu exista, ca peste muncitorul simplu, domneste inginerul si directorul, oameni cu facultati.

Eu ti-as sugera sa pui pe hartie ce vrei sa realizezi in viata si sa vezi de cata scoala ai nevoie. Ca de te multumesti cu salariu minim pe economie de 1000-1400 lei/luna, atunci esti invitat sa renunti chiar maine la scoala, ca si asa este timp pierdut pentru tine.
Cat privesc cheltuielile parintilor, ma sochez, pentru ca scoala si liceul pana terminarea celor 12 clase, este gratis deci, de ce platesc parintii tai? Mergi la scoala privata?

| Cannibal a răspuns (pentru suntserios):

Cu alternativele mă referam la fotografie sau la muzică deoarece cant la chitară și mai sunt si alte alternative.

| anonimg a răspuns (pentru tehno125482):

Încă nu a luat decizia.

Belmont, în parte ai dreptate. Dar fără cursuri de pregătire un medic n-ar putea ajunge să profeseze, iar știința medicală ar stagna.
Apoi fără diplomă nu te poate angaja nimeni.
Bacul nu doar că îl poți lua, dar și trebuie să îl iei.
Si iti mai spun un lucru: fără efort nimic nu se poate realiza în viață. Chiar și pâinea care o ai pe masă, ea nu a venit fără efort.

Neurochirurgul Ben Carson povestește în prima lui carte "Mâini înzestrate" cum din cel mai slab elev din clasă care nu putea si nu stia cum să învețe, a ajuns printre primii la învățătură.
El tine discursuri motivaționale in școlile din S.U.A. si a scris mai multe carti. "Gândește cutezător" este a doua lui carte. Iar ultima titlul spune totul: "Si tu ai creier".
Le găsești pe site-ul editurii viatasisanatate.ro
Iar ca să nu plătești transportul poti merge la librăria SolaScriptura din localitatea ta.

| Sqarwo a răspuns:

Servus. Eu una consider că până la urmă ține de ce îți dorești tu de la viață. adică dacă te mulțumește "un trai decent", go ahead și lasă-te de școală. Totuși, nu ți-aș recomanda. Liceul e o perioadă super din viață, ca să zic așa și oricum ai bacul peste 2 ani. Nu e ca și cum nu mai ai timp să înveți. Mai Adaugă la asta și faptul că nimeni nu te angajează la 16-17 ani ( decât part-time) și cei mai mulți caută persoane care sunt flexibile și se pricep la lucruri diverse( nu spun că tu nu te-ai încadra aici, nu te cunosc). Dacă nu obții calificări prin școală, mereu vei pierde în detrimentul altora.
(PS: am mulți prieteni care au dat bacul și au spus că nu e greu, deci nu văd motive de panică. Ai puțină încredere în tine și nu îl pune pe "nu" în față).
O zi faină!

| vass19 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa lucrezi provizoriu la kaufland pentru a face cativa bani in plus in timp ce esti la facultate este una, dar cand nu ai nici macar 12 clase terminate si peste tot se cer studii si esti nevoit sa te angajezi fulltime la supermarket ca sa faci bani este alta. am lucrat si eu si stiu cum ii. dar fara o diploma de studii superioare esti nevoit sa muncesti mult pe bani putini. unii n-au posibilitate de o facultate altii n-au chef dar fara ea te multumesti cu ce ai.

| Cannibal a răspuns (pentru AlinGhinet02):

Mulțumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru AlinGhinet02):

Fara jignire la adresa parintilor tai dar, tactu facuse vreo facultate de inginerie agronomica sau ingineria muzicii? Nu de alta, dar ori habar nu avea de ce a facut in facultate si cum a luat licenta, ori a zis, ia da-o ma dq de facultate ce atatea figuri pe mine, hai la munca, asta e o aberatie, scuza-ma.
Iar mama ta, contabila la anumite firme, lua bani frumusei, stiu foarte bine, nu stiu care a fost motivul de a plecat, dar unul normal sigur nu a fost!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Cannibal):

Vezi ca acele alternative costa mai mult decat poti aveawinking, numai un aparat profesional este 10.000 ron asa "mediu".

| DovleacTurbat a răspuns (pentru vass19):

Las' ca sunt cu facultati si mastere prin Spania la capsuni sau stau acasa pe banii parintilor laughing.

| Rares37 a răspuns:

Mai intai ca nu ne ai spus pe ce profil esti la liceu.
Si al doilea ca nu este o decizie buna. Nimeni nu te angajeaza fara scoala. Deabia dupa ce se uita pe hartii ridica ochii spre tine sa vada ce poti. Chinuieste-te sa termini studiile. Ce vei face dupa e alta poveste. La varsta ta scoala e importanta nu munca. Cine te angajeaza la 16 ani? Ce faci tu acasa pana implinesti 18?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru vass19):

Si cu facultate buna terminata ca a rupt invatatura si a vazut ca azi a bagat cv la o firma, maine la 2-3 firme si tot asa, si in facultate nu s-a angajat nu a facut rost de experienta, nu a facut voluntariat si alte cele ca sa puna si ea la cv, decat o diploma de licenta + un masterat in prealabil si vede angajatorul, pai ce fac eu frate cu asta si cu 10-le ei, nu tu experienta, asta trebuie sa stau dupa ea si figuri, multi angajatori, pe cuvantul meu raman uimit de chestia asta, cer minim 1-2 ani de experienta, si la facultate stii prea bine ca profesorii nu te scuza daca ai laboratoare/seminarii lipsa, chiar daca le spui domne' am fost la munca ca deh... aia zic, ori faci facultate ori faci munca, tu alegi, dupa sa platesc laboratoarele, recuperari si alte cele, sa mai si inveti, asta este in Romania, o mare bataie de joc. Dupa 1 an si ceva de experienta in Catia, AutoCad, power mill si limbaje de programare, abia, abia, am putut renegocia salariul cum am vrut eu, dar nu cu mult, pentru ca se pune problema si ca " pai aluia senior cu 5-6 ani" cat sa-i dau ma? Daca tu ceri atata?
Si iti inchide la propriu gura...
In afara nici nu se discuta, fara minim 2 ani de experienta in ceva bun, cu recomandari si toate cele frumoase, abia dupa te baga in seama la un interviu, iti pune niste banalitati, vede ca le treci, te duce la interviu cu inginerii, jalnic.

Bula
| Bula a răspuns:

Majoritatea meseriilor necesita sa ai liceul terminat (nu neaparat si bacul sau facultate).
Parerea mea este sa termini liceul, chiar daca nu iei si bac-ul la urma.
Te poate ajuta mult dca ai merge la un liceu industrial /colegiu de profil, unde sa primesti si o calificare (!) dar si ceva practica si experienta.

Cu doar 10 clase lumea "buna" te priveste azi doar ca pe un analfabet...

| WaterDrop a răspuns:

Foarte tare! In sfarsit o persoana tanara care gandeste in conformitate cu situatia reala din Romania.Ai vazut si tu cati pica la bac si consuma banii statului cu acest proces.Nu are rost iti zic. Poti oricand sa te apuci de "fapte" sau sa-ti gasesti pe cineva care sa te intretina.Scoala este supraevaluata si inutila!

| ALGator a răspuns (pentru Cannibal):

Daca vrei sa te axezi pe cintat la chitara. E o meserie de liber profesionist, in care alergi dupa comenzi. Tot ceeace stii in plus iti mareste sansele pentru un angjament sau succes de public.
De exemplu, e bine (de fapt necesar) sa inveti si pian (sintetizator) foarte bine in stilurile care te intereseaza. Chiar si inca un instrument. Si incepi sa compui, chiar daca la inceput ti se pare ca produci timpenii. Poate ca trebuie sa faci minim 20 de piese ca sa intelegi cam cum trebuie facut. In compozitie trebuie sa cauti "substanta vrajita" care da pieselor atractie. Nu trebuie sa fii original, e OK sa copiezi (in draci) elemente de la altii. Dar trebuie sa iti ascuti simturile si gindirea ca sa stii ce trebuie sa pui ca sa misti sufletele ascultatorilor. Fa treaba asta acum imediat, altfel risti sa cinti pe undeva printr-un bar cand e nevoie. legat de compozitie va trebuie sa intelegi si trucurile de a scrie un text bun (poate 80% din texte sunt vrajeli si gargara, pentru ca cei care scriu nu stiu cateva principii simple).
In arta nu tine sa trisezi, sa incerci sa faci impresie. Publicul ori are erectie ori nu are. Si o face din ce ii dai tu, nu din ce vrei tu sa-l vrajesti.

| ALGator a răspuns:

Stiu pe un om care mi se pare nu a terminat (nici inceput?) liceul si a ajuns bine rau de tot - ceeace a aflat el se preda la facultate. Dar intrebarea este daca povestea se mai repeta.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Ingvar_Kamprad

| Cannibal a răspuns (pentru anonimg):

Am citit "Mâini înzestrate" si mi-a plăcut mult citatul "găsesc că e mai potrivit să-ţi ocupi locul care ţi se cuvine şi să avansezi prin muncă".