| anonim_4396 a întrebat:

sunt în clasa a 10 și m-am gandit să mă las de școală, deoarece din punctul meu de vedere școala nu e totul.
Mi se pare că este o pierdere de vreme și că doar le cheltuiesc banii părinților deoarece nu cred că am șanse sa-mi iau bacul.
Sunt o grămadă de alternative pentru a avea un viitor decent.
Nu stiu dacă este o idee bună de aceea am nevoie si de părerea voastră.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Adry05 a răspuns:

Stai ma acasa si invata sa-ti iei bacul. Daca pleci cu atitudinea asta normal ca nu poti sa-l iei.
Esti inca mic, ai timp destul sa inveti si sa te pregatesti. Bacul nu e asa greu cum pare.
Daca la mate chiar nu esti bun si esti pe un profil de genul, muta-te la filologie unde il iei pe tocit pana la urma.
Nu gasesti nimic de munca fara bac.
Daca ai impresia ca pentru simplul fapt ca putini oameni au reusit sa faca ceva wow in viata lor lasandu-te de scoala, nu inseamna ca toti reusesc. Majoritatea ajung muncitori pe santier.
O, si sa-ti mai amintesc ceva, OAMENII AIA NU TRAIAU IN ROMANIA! Unde de multe ori nici oamenii cu studii superioare nu-si gasesc de lucru.
Asa ca stai si invata macar bacul sa-l iei.
Mai ai 1 an si jumatate. Merita sa-ti strici viitorul de tot pentu atat?

71 răspunsuri:
| Inimadeflori a răspuns:

Nu! E o greseala! Bine, eu sunt in clasa a 9a dar imi voi spune parerea. Nu renunta la scoala. De unde stii ca nu o sa iei bacul? Eu cred ca daca te ambitionezi poti sa iei macar notă de trecere, oricum trebuie sa te pui pe invatat. Gandeste-te la viitorul tau. Poți ajunge foarte departe daca iei bacul. Poți avea o viata foarte frumoasa. Si daca nu iei bacul, in zilele noastre peste tot se cere sa ai 12 clasa pentru ca am evoluat, doar suntem in 2017. Te rog sa te gândesti mai bine si sper ca parerea mea te- a motivat. Sper sa ai o zi superba! :*

| Cannibal a răspuns (pentru Inimadeflori):

Mulțumesc mult!

| Minder a răspuns:

Parerea mea este sa faci ce crezi eu sunt in clasa 7 si stiu singur ca nu voi merge la liceu.

| AlinGhinet02 a răspuns:

Cu 1000 de euro in buzunar sa pleci la drum e mai mult decat perfect.
Nicaieri, nici in tara, nici in strainatate, nu o sa ai probleme sa iti gasesti o slujba. Daca te duci in straintate si stii limba o sa iti gasesti de lucru oriunde.
Eu iti zic din propria experienta ca parintii mei au luat-o de la 0.
Mama din contabila cu 2 facultati si 15 ani de lucru in domeniu a plecat in Irlanda ca sofer de autobuz transportand turisti de la aeroport la hotel si invers happy. Tata, de la zugrav de cand se stie a devenit sofer pe camion livrand mobila, si el cu facultatea de inginerie terminata.

Acum... poti sa ignori sfatul unui copil de 15 ani, dar iti zic eu. Daca nu vei fi sef de promotie nu vei face nimic. si pentru ce? 1000 de euro pe luna? In strainatate faci 2000-2500 pe luna happy

Eu iti zic sa angajezi prin tara pe undeva, strange ceva bani... fa o scoala de soferi si profesionisti ca nu stii cand iti trebuie ( ideea de la care au plecat si parintii mei) si in timp, iti vei putea intemeia si o familie.

Eu iti urez toate cele bune. Mult noroc!

| Cannibal a răspuns (pentru AlinGhinet02):

Mulțumesc!

| anonim_4396 explică (pentru AlinGhinet02):

Fara jignire la adresa parintilor tai dar, tactu facuse vreo facultate de inginerie agronomica sau ingineria muzicii? Nu de alta, dar ori habar nu avea de ce a facut in facultate si cum a luat licenta, ori a zis, ia da-o ma dq de facultate ce atatea figuri pe mine, hai la munca, asta e o aberatie, scuza-ma.
Iar mama ta, contabila la anumite firme, lua bani frumusei, stiu foarte bine, nu stiu care a fost motivul de a plecat, dar unul normal sigur nu a fost!

| AlinGhinet02 a răspuns (pentru anonim_4396):

Normal sigur nu a fost, ai dreptate. De bine, stai linistit ca nu plecam din tara.
Tata e singurul din familia lui care a facut o facultate, nici nu stiu de care dar oricum, atata timp cat te chinui sa faci o scoala, statul ar trebui sa te sprijine.
Contabila 15 ani la CAR zi de zi. Fara beneficii, fara nimic. Depinde de tine daca vrei sa crezi sau nu, nu am timp sa iti enumer toate problemele familiei mele. Carcotasi se gasesc peste tot, dar oameni adevarati care sa iti dea un sfat sau o consolare putini mai sunt. Si nu uita, de bine nu pleca nimeni happy

| anonim_4396 explică (pentru AlinGhinet02):

Pai vezi ca gandesti, contabila la CAR invatamant sau oricare se castiga putin peste mediu pe economie, gen 1600-1800 ron, poate atunci pe vremea dansei se castiga mai slab sau stiu si eu.
Iar daca tatal tau a facut o facultate si era cautabila sigur nu se apuca de munca de jos, pot sa ti-o garantez pe asta, dar daca faci sport, asteapta-te sa fii angajat cu "brio".
Si sa-ti mai spun si altceva, am si eu o familie care a plecat de 18 ani in Franta, femeia la birou, barbatul, in constructii sau pe acolo, ce sa faca in tara daca erau salariile de cacao, au invatat copii Franceza de atatia ani, copii amandoi sunt mai mari decat mine cu 2 ani, le merge si lor bine, fac facultate acolo, unu e la medicina, asta este, mergem inainte, nu se pleaca nici de bine, dar nici de rau, se pleaca pentru ceva mai bine decat in tara, ca sa faca ceva, nu sa stea la mila sefului.

| Rares37 a răspuns:

Mai intai ca nu ne ai spus pe ce profil esti la liceu.
Si al doilea ca nu este o decizie buna. Nimeni nu te angajeaza fara scoala. Deabia dupa ce se uita pe hartii ridica ochii spre tine sa vada ce poti. Chinuieste-te sa termini studiile. Ce vei face dupa e alta poveste. La varsta ta scoala e importanta nu munca. Cine te angajeaza la 16 ani? Ce faci tu acasa pana implinesti 18?

| Cannibal a răspuns (pentru Rares37):

Sunt pe profil de protecția mediului.
Până la 18 ani aș putea să fac cursuri de voluntariat și să mă ocup cu fotografia.

| mhelenp a răspuns:

Angajeaza te la retim te sfatuiesc

| Sqarwo a răspuns:

Servus. Eu una consider că până la urmă ține de ce îți dorești tu de la viață. adică dacă te mulțumește "un trai decent", go ahead și lasă-te de școală. Totuși, nu ți-aș recomanda. Liceul e o perioadă super din viață, ca să zic așa și oricum ai bacul peste 2 ani. Nu e ca și cum nu mai ai timp să înveți. Mai Adaugă la asta și faptul că nimeni nu te angajează la 16-17 ani ( decât part-time) și cei mai mulți caută persoane care sunt flexibile și se pricep la lucruri diverse( nu spun că tu nu te-ai încadra aici, nu te cunosc). Dacă nu obții calificări prin școală, mereu vei pierde în detrimentul altora.
(PS: am mulți prieteni care au dat bacul și au spus că nu e greu, deci nu văd motive de panică. Ai puțină încredere în tine și nu îl pune pe "nu" în față).
O zi faină!

| Cannibal a răspuns (pentru Sqarwo):

Mersi! O zi faină și ție!