| WalkerAW a întrebat:

Sunt in clasa a 7-a, iar peste 2 ani voi merge la liceu...Profilul pe care merg este mate-info.Cum se face admiterea, la examenul dintr-a 8-a va trebui sa fac ceva special? Va trebui sa dau un alt test pentru a ma inscrie?
FUNDA!

Răspuns Câştigător
| diapopa a răspuns:

Nu trebuie sa faci nimic special, dar stai linistit ca in calasa a 8a diriginta ta iti va spune tot ce trebuie sa faci pentru admitere. deocamdata poti doar sa inveti sa iei note mari la examene. examenele sunt doar din mate si romanawinking
mult norocwinking

| WalkerAW explică (pentru diapopa):

Mersi

| diapopa a răspuns (pentru WalkerAW):

Funda?

6 răspunsuri:
| NeaMih4i a răspuns:

In clasa a 8-a vei da un examen de capacitate, mai precis o sa dai la romana si la matematica, depinde si ce nota ai, daca nu ai nici macar 5 o sa intri la ce-l mai prost liceu, daca vei lua nota 5 minim, vei intra la un liceu bun, sau ceva de genu

| DanyelaM a răspuns:

In clasa a 8-a vei da examenul de capacitate la romana si matematica, dupa ce vor veni rezultatele ti se va da de la scoala niste documente cu media de la examen si cu mediile din clasele 1-8, cu ele te vei duce la inscrierea la liceu, in Bucuresti se face la Scoala Sfintii Voievozi ceva de genu e pe la gara de nord. Acolo te vei duce sa te scrii pe o foaie, iar apoi iti vei astepta randu. Te vor duce intr-o sala impreuna cu unul din parintii tai si cu mai multi elevi ca si tine iti va da o carte cu toate liceele si codurile acestora iar pe foaia ta va trebui sa scrii cat mai multe coduri de la liceele pe care le doresti, primul cod ar trebui sa fie al liceului pe care il doresti tu cel mai mult.

| lucianleu90 a răspuns:

Nu. Dai examenul linistit, astepti sa se aduca rezultatele si se va face o medie ( cu clasele V-VIII ). Iar tu trebuie sa alegi profilul dorit si sa afli in timp ( in decurs cred de vreo 2 saptamani ) daca ai intrat sau nu in clasa respectiva

| Grozea_Alexandra_2002 a răspuns:

Nu, media de admitere se face pe baza rezultatelor obtinute la cele doua examene si a mediilor tale din clasele 5-8, se mai da un examen la engleza daca vrei sa te duci la intensiv engleza sau la bilingv.