| anonim123345 a întrebat:

Buna TPU.
Sunt in clasa a 8a si am ramas corigenta la chimie din simplul fapt ca am o profa nebuna care nu a vrut sa ma bage in examen. Trecand peste asta am hotarat ca dupa ce iau corigenta sa intru la un liceu aleatoriu la care raman locuri iar apoi sa ma transfer la un liceu mai bun pe stiinte sociale.
Testele de diferentiere sunt grele? Mi-e frica deoarece daca n-as putea sa le iau, mi-as strica de tot viitorul.
Se pot gasi pe net aceste teste? Gen modele sau ceva.
Si corigenta la chimie este grea?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu inteleg de ce dati vina pe profesori atunci cand nu va pasa si nu invatati.,
Nu profesoara ti-a stricat viitorul ci tu singura, prin nepasarea cu care te-ai prezentat la ora de chimie.
Din pacate, asta este rasplata indolentei cu care ai tratat chimia.
Din pacate, mai tarziu, tramnsferul al un liceu bun se face daca ai peste ultima medie intrata la acel liceu, si daca directorul liceului accepta acel tarnsfer.
Evident, examenul la diferente este greu, odata ce tu nu le invatat deloc, si trebuie sa o faci singura acasa.
Ma socheaza ca, chiar si acum dupa ce ai trecut prin asta, tot vii si intrebi daca corijenta la chimie este grea, ei bine, explicatiile sunt aici: este foarte grea daca nu inveti si extrem de usoara, daca invati toata materia.
Ai aproape 3 luni sa stai in casa si sa inveti toata chimia de la inceputuri, ca sa poti sa iei corijenta, ca de nu... repeti clasa a VIII-a.

| sierra1 a răspuns:

Easy!

1 - "am hotarat ca dupa ce iau corigenta sa intru la un liceu aleatoriu" nu ai hotărât tu, așa e regula, iei ce rămâne

2 - "apoi sa ma transfer la un liceu mai bun" DOAR dacă media ta va fi peste cea mai mică medie cu care s-a intrat la liceul ăla bun.

3 - nu poți vorbi de diferențe până nu știi la ce liceu faci primul an

4 - "corigenta la chimie este grea" - dacă ai ajuns în situația asta, atunci da, e grea

PS - cred că nu te-ai supărat că ți-am spus lucrurile "verde în față"

| Anon31241212 a răspuns:

Ce proasta e profa ta. Cum a putut sa ti distruga viitorul in halul asta doamne.
Nu. Nu sunt grele absolut deloc. Iti dau niste chestii elementare.