| Mth202 a întrebat:

Sunt in clasa a 9-a la profilul filologie si as vrea sa stiu ce facultati voi putea urma atat legate de profil cat si in afara lui? Profesor nu vreau sa devin, nu ma pasioneaza meseria.

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Girlinred a răspuns:

Poți urma absolut ce facultate dorești tu, doar ca fiind profil filo o sa îți fie mai greu la facultăți cu profil real (mate, contabilitate, it, chimie, fizica) pentru ca la filo aceste materii nu sunt aprofundate. Îți dau exemplul meu. Eu am terminat profil de filo și am urmat facultatea de psihologie (nu știu cum mai e acum ca au trecut ceva ani, dar când eu eram in liceu aveam la filo ca și materii psihologia, filozofia, logica și educație antreprenoriala) Am colege foarte multe care au mers la drept sau pe limbi străine și aici nu ma refer neaparat la engleză. Ca și elev la filo o sa faci obligatoriu 3 limbi străine (eu am făcut engleză, germana și spaniola). Urmând cursurile unei facultăți de limbi străine nu-i obligatoriu sa devii profesor. Inclusiv la poliție (academie) dacă intenționezi sa mergi te vor ajuta informațiile acumulate la filologie. O sa ai timp in acești 4 ani sa descoperi ce înclinații ai ca variante sunt. Mult succes îți doresc

| Mth202 explică (pentru Girlinred):

Multumesc! Am pus intrebarea pentru a-mi face o parere despre ce ar urma in viitor avand in vedere faptul ca am auzit oameni spunand ca daca esti la filologie nu vei avea o meserie buna si bine platita, insa nu am dat atentie.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti face orice facultate vrei tu, important este sa iti alegi domeniul in care poti fi foarte foarte bun, in care poti excela. Uite, legat de profilul tau, un traducator bun de germana sau olandeza poate castiga foarte bine, poti ajunge chiar la 4-5000 de euro pe luna (daca esti foarte bun si esti dispus sa muncesti mult)

| sierra1 a răspuns:

Profesor nu vreau sa devin, nu ma pasioneaza meseria - păi la filologie, orizonturile de a lucra ulterior în domeniu nu sunt chiar vaste.

Părerea mea e să reluăm discuția printr-a 11 a. Vei avea altă optică asupra viitorului tău.

| Wr3nch a răspuns:

Iesi profesor doar daca faci modulul pedagogic, Nu te obliga nimeni sa predai. Poti sa faci Litere si sa fii translator, traducator, redactor, relatii clienti, PR, etc. Depinde de sansa si cat muncesti,

| MihaiNicu23 a răspuns:

Poti merge la drept, jurnalism.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din majoritatea facultatilor de filologie iesi profesor.

| Girlinred a răspuns:

Nu derutați copilul cu mesaje de genul "din majoritatea facultăților de filologie ieși profesor". In primul rând el este la liceu, la profil filo, nu la facultate.2- eu am terminat filo și sunt psiholog. Sora mea a termina filo și e studenta la medicina, prietena mea cea m-au buna din liceu a terminat filo și e avocat! Nu va mai dați cu părerea in necunoștință de cauza ca e foarte ușor sa Creați o traiectorie greșita acestui copil care presupun ca in clasa a 9-a fiind nu are mai mult de 14 ani!