| Icsicsescu a întrebat:

Bună TPU!
Sunt în clasa a XI-a şi aş vrea ca după bacalaureat să intru la Academia de poliţie " Alexandru Ioan Cuza" din Bucureşti, dar nu ştiu care sunt variantele de după academie. Ce aş putea deveni terminand academia de poliţie şi care sunt cele mai bune variante?
P.S: Poliţist la rutieră nu este o variantă...

... Mulţumesc!

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

Depinde de ce armă îţi alegi. Pompieri, Poliţie, Arhivistică.
În anul 2 îţi alegi specializarea.
De exemplu dacă alegi arma Poliţie ai de ales dintre criminalistă, ştiinţe sociale, ştiinţe politice, ordine şi siguranţă publică, drept, ştiinţe juridice, ştiinţe miliare etc.
De la fiecare astfel de specializare aai câte o meserie.
De exemplu : Criminalist, ofiţer de poliţie judiciară sau economică, procuror ( dacă faci Dreprul şi după continui cu INM ), jurist etc.
Baftă!

2 răspunsuri:
| MihaelaMariaPopa a răspuns:

Salut Politist la centrul Chinologic, poate iti place.

| Icsicsescu explică:

Şi la fiecare armă se dă acelaşi examen de admitere sau se dă la obiecte diferite?