| Lici23 a întrebat:

Sunt in clasa a12a termin anul acesta liceul si nu stiu ce facultate sa urmez. Am terminat un liceu cu program sportiv dar nu vreau sa mai continui in aces domeniu pentru ca sunt putine perspective. Nu stiu ce facultate sa urmez pentru ca nu am facut matematica mai deloc in liceu si trebuie sa aleg una in care nu se face matematica. Ma gandeam la facultatea de drept. Imi puteti da o parere despre aceasta facultate daca sunt perspective si cum e facultatea. Sau sa imi recomandati o alta facultate. Va multumesc!

5 răspunsuri:
| StefanKogut a răspuns:

Cred ca trebuia sa te gandesti mai din timp la asta. Faptul ca la Drept nu se face matematica, nu inseamna ca e mai usoara, nici la Medicina, nici la Arte si nici la Conservator sau la Teatru nu se face matematica, dara ma indoiesc ca ai cunostintele necesare sa intri la una din ele inclusiv Dreptul, nu pentru ca nu poti ci pentru ca nu ai timpul necesar sa recuperezi ceea ce ai de recuperat, de fapt sa asimilezi, avand in vedere curricula de la liceele cu program sportiv. Daca iti iei macar un an liber pentru a asimila cunostintele necesare, cu ajutorul unor profesori, si cu efort sustinut din partea ta, atunci nu exista niciun motiv sa nu ai succes la oricare dintre cele enumerate.

| Lici23 explică (pentru StefanKogut):

Multumesc pentru raspuns. La ce te referi ca trebuie sa asimilez? din cate am inteles se da admitere la romana si economie.

| StefanKogut a răspuns (pentru Lici23):

La cunostinte, nu e vorba doar de cele pentru examenele de admitere, desi si acelea sunt serioase, nu te gandi ca la drept se dau subiecte de examen la romana similare cu cele de la bac, ba-ul are ca scop certificarea unui absolvent de liceu ca indeplineste conditiile medii de promovabilitate, la universitatile serioase si examenele sunt la fel de serioase. Ele isi fac singure atat strategia de recrutare a studentilor cat si subiectele de examen daca si unde este cazul. Cea mai buna varianta ar fi sa-ti alegi niste universitati care ti-ar placea (loc, specializari) si sa iei informatii direct de la sursa, atat de la administratia universitatii, dar si de la studentii acelei universitati, cere-le niste cursuri de anul I, sem I unor studenti si vezi daca intelegi ceva din ele. Oricum, sa stii ca mai bine un prof bun de sport, sau un antrenor cu rezultate decat un avocat submediocru, ca vezi tu, nu statutul pe care ti-l da un titlu te face respectat ci capacitatea de a-ti face meseria foarte foarte bine, indiferent care e aceasta. Doar oamenii mediocri isi afiseaza titlurile, incercand sa-si ascunda incompetenta in spatele acestora si, din pacate, tara asta e plina de astfel de oameni.

| Lici23 explică (pentru StefanKogut):

Da inteleg ce spui. Asa este ai dreptate. Mie imi place sportul foarte mult dar din pacate nu am reusit sa fac cariera ca la noi in tara este foarte greu sa ajungi departe. Mi-ar placea sa continui in sport dar ma gandesc ca nu prea am perspective dupa ce termin facultatea. Pana la urma urmei trebuie sa fac ceva ce imi place pentru a ma descurca in viata. Inca sunt indecis sper sa iau o decizie buna si sa reusesc in ceea ce o sa fac. Multumesc de raspunsuri.

| Aretha a răspuns:

Stiu cum sta treaba la un liceu sportiv laughing
De ce nu vrei sa fii profesor de sport? happy la un liceu sportiv, idk.
E greu sa sari de la ceva asa... la ceva mare! Trebuie sa recuperezi.