| Mmaannuu11 a întrebat:

Bună TPU. Sunt indecis între a face școala postliceală de asistent medical generalist si o facultate (feea) ori pe marketing ori pe management. Chestia este că imi place mai mult asistent dar nu știu dacă voi prinde un loc de muncă, ca am auzit ca se găsesc greu locuri de munca ca și asistenți mai ales cu o școală postliceală si nu cu o facultate. Mama mi-a spus sa fac o facultate sa am studii superioare ca o sa-mi fie mai ușor dar nu știu ce sa zic adică cu marketing sau cu management nu o sa ma vad ca o sa profesez in domeniu si o sa fac facultatea degeaba dar măcar am studii superioare si nici nu-mi place altă facultate adică cam asta ar fi singura. Și sa fac o facultate degeaba nu prea as vrea. Explicați-mi care-i faza cu studiile superioare adică de ce sa mă plătească mai bine dacă acel job nu corespunde cu facultatea pe care am făcut-o? Voi ce ați alege in locul meu? URGENT că mâine ma duc sa mă înscriu happy
PS am ales marketing sau management pentru mine pentru viitor meu in viața personală dar nu știu dacă chiar o sa reușesc si de asta sunt indecis.

2 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

De ce nu faci facultatea de asistenta medicala? Ai si studii superioare, faci ce iti place. Plus ca poti face specializari, de exemplu in UK am colege din Romania care au facut curs de asistente de anestezie sunt platite foarte bine ca ajuta anestezistul.

| dinaprilie a răspuns:

O sa reusesti. Insusi ca petreci 4 ani acolo si daca esti si genul "implicat" o sa reusesti. Atfe facultatea este o treapta de pa care nu o sa cazi. Poti sa urci deja fiind de pe o treapta "ok" catre ceva mai bine...