| Viitorulapropiat a întrebat:

Buna TPU... sunt indecis, nu stiu ce sa fac. Chiar este nevoie de atata scoala, de note de 10 si tocilarie pentru a ajunge ceva? Cunosc oameni care nu au nici liceul terminat si au milioane in conturi si merg in vacante de lux, pe care cei cu facultati nici nu si le permit. Chiar nu stiu ce sa fac. Am intrat la un liceu foarte bun, de invatat invat, note bune am, dar ma gandesc de ce atat bataie de cap... de ce atata robotism. Voi ce meserii aveti? Sunteti fericiti?

18 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai si care e planul daca nu inveti?
Ai o idee geniala de afacere si bani sa o incepi?

| Cosmin86 a răspuns:

Da, eu lucrez in IT (programator senior). Castig in RO de 2-3 ori mai mult decat aia care se lauda ca "pleaca la munca" in Anglia si Italia.

Dar nu inteleg faza cu "note de 10", notele din liceu NU CONTEAZA pentru facultate. Eu am facut politehnica unde a contat:
- bacul 25%
- admiterea 75%

Eu am invatat pentru bac si admitere (si informatica, evident, am fost de 2 ori olimpic national). La restul (biologie, chimie, etc.) treaca-mearga.

Te concentrezi pe ce-ti trebuie pentru cariera, atat. Restul le inveti asa, pentru cultura generala.

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru Joker3134):

Profesorii au salarii foarte mici, nu e ok sa te raportezi la ei.

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru Joker3134):

Daca nu i-a dus capul sa faca altceva happy

Si come on, sunt 4 ani de facultate foarte usori, nu poti sa-i compari cu 4 ani la poli, spre exemplu happy

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru Joker3134):

Nu. Facultati grele cu adevarat: Politehnica (robotica sau AC), medicina, cibernetica (asa si-asa, sub poli dar peste unibuc).

Restul sunt "medii".

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru Joker3134):

Habar nu am. Nu am facut armata si nu am facut munca fizica in viata mea.

Răspuns utilizator avertizat
| johnnny123 a răspuns:

Da, numai că pentru fiecare "om fără liceu terminat care face milioane" există 10 000 de oameni fără liceu terminat care sapă șanțuri.

Tu-i vezi numai pe cei care au milioane, nu și pe cei care sapă șanțuri.

| Roxin a răspuns:

Salutare!

Da, e adevarat. Scoala din zilele noastre inseamna robotizare practic. Se predau o gramada de lucruri inutile, partea practica lipseste cu desavarsire. Personal, cred ca e mai important ce stii sa faci cu ceea ce ai invatat, nu ce ai invatat si notele excelente. Astea te ajuta sa treci peste bariera birocratiei si a regulilor care sunt impuse pentru a merge mai departe. Stii bine ca fara note, sansele sa intri la o facultate buna scad. Si nu pentru ca tu nu ai fi inteligent ci doar pentru ca astea sunt regulile.
In functie de nivelul tau de inteligenta si determinare, as putea sa iti recomand SRI sau SIE. Daca esti atras de latura asta, nu e un job, e un stil de viata. Ceva... aparte.

| venividivici2017 a răspuns:

Practic,orice om trebuie sa se adapteze sistemului din care face parte.Acum unii reusesc, altii nu reusesc.Raportat la societatea noastra,la tara noastra,sansele de a reusi in viata,sunt un pic mai minime,ma refer sa iti gasesti un job in Romanik dupa ce iti finalizezi studiile. Spunand astea,nu vreau sa te descurajez,tu stii mai bine cata materie cenusie te inconjoara. Avand in vedere anumite exemple ca Steve Jobs,Bill Gates as putea spune ca nu este neaparat nevoie sa ai o diploma pentru a reusi in viata.Dar,avand in vedere ca trebuie sa ne adaptam societatii din care facem parte,iti recomand,ca multi dintre noi,majoritatea fara un job conform cu studiile finalizate, sa te tii tare de carte, sa iti finalizezi liceul si mai important sa urmezi ceva de viitor, poate in IT! PS:Nu sunt fericit de meseria mea, ing.sudor!

| Cybe3r a răspuns:

Salut,
Ca exemplu eu am facut liceul pana in cl a 10 cu profil designer vestimentar. Nu mi-a placut profilul si am renuntat la liceu si m-am angajat la un service ca necalificat, imi place mult mecanica si nu stiam nimic din ea dar am invatat repede si sunt de 3 ani in acel service. Acum un an m-am gandit sa ma inscriu la seral si acum vreau sa termin liceul si sa fac niste cursuri de calificare. Deci in concluzie sunt bune orice fel de studii.

| Choasmakerangel a răspuns:

Stai si invata, n-ai nimic de pierdut da nu cred ca e musai sa iei numai 10 10 10 10 10 10 10, ca n-o sa-ti faca nimeni statuie

Răspuns utilizator avertizat
| olga13surugiu a răspuns:

Acei oameni care nu invatau bine si au parasit scoala sau liceul au avut ide geniali legate de afaceri care au avut briza la public. Cele mai multe studii arata ca cei care invata pe note de 7-9 sunt persoane cu mai mult succes in viata. Ideea e ca pe linga faptul ca trebuie sa inveti, trebuie sa fii comunicabil, indraznet si tot timpul sati expui parerea desi te poti indoi de ea nu trebuie sa vezi ce spune lumea conteaza tu ce crezi. De ex eu tot la lectie contrazic profesoara daca am alta parerea sau daca nu inteleg ceva intreb. Niciodata nu fi tocilar cu 10 pe linie iti vei strica viata! Cel mai important e sa nu dai atentie altora daca lor ceva nu le place e viata ta nu a lor tu alegi ce vei face cu ea. Deci concluzia e ca invata pe note de 7-9 ma rog nu strica si un 10 dar nu sta cu nasul in carti iesi la pauza la plimbare afara cu prietenii etc. Apropo sunt abia clasa a 8 si nu de mult mi-am dat seama de tot ce am scris aici ca fara indrazneala si incredere in sine nu ajungi nicaieri.