| Aldutssss31 a întrebat:

Buna TPU.Sunt insarcinata in 4 luni jumate iar la toate interviurile la care am anuntat de sarcina mi s-a spus ca nu ma angajeaza.La ultimul interviu nu am spus nimic si urmeaza sa ma angajeze(inca nu e foarte vizibila burta). Credeti ca după semnarea contractului mai pot fi data afara cand va vedea burta?

6 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Nu, dar va trebuie sa lucrezi dupa ce nasti daca vrei bani, pentru ca nu primesti indemnizatie daca nu ai 12 luni lucrate in ultimii 2 ani.

| romeo78 a răspuns:

Nu ai soț? Să vă ia soțul în întreținere și beneficiați astfel de toate avantajele medicale ale asigurărilor de sănătate.
Sau mama, tatăl dumneavoastră să vă ia în întreținere.
Referitor la faptul că nu ați spus despre sarcină la angajare.
NICIODATĂ nu mai ascundeți situația reală în care vă aflați la o angajare, deoarece nimeni nu va mai avea încredere în dumneavoastră, iar la prima restructurare veți fi în capul listei celor concediați.
E o sarcină, nu ați omorât pe nimeni. Nu sunteți prima femeie gravidă fără serviciu.
Sfatul meu este să mergeți la angajator și să îi spuneți despre sarcină.

| Dintrebare a răspuns:

La angajare trebuie sa duci adeverinta de la medicul de familie si si se face control de medicina muncii, asa ca sansele sa scapi fara sa afle ca esti insarcinata sunt minime.

| Maria350 a răspuns:

Spune-i că ești însărcinată alfel când vede burta no să te lase să mai lucrezi

| MissCherry a răspuns (pentru Maria350):

Nu exista trsaba asta, femeile insarcimate nu pot fi date afara.

| Violleta2022 a răspuns (pentru MissCherry):

Ideea este ca nu i se face angajarea fiind insarcinta.