| anonim_4396 a întrebat:

sunt la SGP de anul acesta si vreau sa ma transfer la o unitate mai aproape de casa si vreau sa ma vorbesc cu comandantul de la unitatea unde vreau sa ma duc. Cum as putea sa procedez sa vorbesc cu comandantul de acolo ca sa ma ceara?

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Simplu: cand ajungi acasa, intr-o zi lucratoare, te duci la cel pe punct control si-i spui ca vrei sa raportez ceva comandantului.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Salontanul):

Si contractul incheiat cu unitatea unde lucreza? Ca el este deja SGP-ist intr-o unitate. Transferul se poate face cu aprobarea sefului esalonului caruia i se subordoneaza cele doua unitati: de unde vrei sa pleci si unde vrei sa ajungi.

| anonim_4396 explică (pentru CodrutElian1990):

Sa fac raport la esalonul superior?

| Salontanul a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Contractul se incheie de o unitate militara pentru M.Ap.N. El este valabil pe teritoriul oricarei unitati militare. Exemplu concret: In 2002 cand s-a desfintat unitatea mea militara, SGP-ii carora nu le-a expirat contractul au fost preluati de alta unitate militara chiar daca nu aveau specialitatea acelei unitati. Nu-mi explica mie ca am 27 de ani de armata! Explica-i celui ce a pus intrebarea si daca te crede, asta e! Iar raportul se face la esalonul comun celor doua unitati. Adica daca unitatile fac parte din brigazi (divizii) diferite se face la armata. Daca fac parte din aceeasi brigada se face la brigada.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Salontanul):

Nu amesteca merele cu perele.
1. Daca unitatea militara s-a desfintat este alta mancare de peste. Dar aici este vorba de transfer dintr-o unitate care functioneaza in continuare.
2. Contractul se incheie cu unitatea. La transfer se incheie un alt contract. Chiar si la desfintare s-a incheiat contract cu noua unitate. SGP-ii au regim contractual, nu se incadreaza in statutul cadrelor militare.
3. Raportul se face pe cale ierarhica. Daca esti militar ar trebui sa stii asta. Daca seful unitatii unde lucreaza nu este de acord, reportul nu se inainteaza sau se inainteaza cu rezolutie negativa. In acest caz se poate face raport la esalonul superior, dar nu cred ca vreun sef ierarhic va trece peste rezolutia comandantului unitatii, daca nu sunt motive serioase. Esalonul unde se face raportul este una, iar esalonul care da aprobarea este alt.
4. Cand ma refeream la contract, eu ma refeream la cazul ca merge la noua unitate fara transfer, deoarece atunci inceteaza primul contract, noul comandant nu poate lua fara aprobare contractul. Iar plecarea din vechea unitate fara demisie intra sub incidenta legii.
5. In incheiere sunt curios ce grad si functie ai in armata, deoarece stii ceva, dar nu exact.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Raportul se face pe cale ierarhica, altfel risti sa fii si pedepsit.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar daca nu trimite unitatea raportul mai departe poti face raport la esalonul imediat superior. Asta este regula in armata.

| Salontanul a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Pacat ca n-ai priceput esenta: "militarul face contract cu M.Ap.N. printr-o unitate militara". In aramata nu este "autonomie teritoriala" cum vor ungurii cu rahatul ala de tinut secuiesc. In consecinta, prezeantarea la unitatea de destinatie poate face mai usoara mutarea. Raportul se face la unitatea de bastina dar comandantul acelei unitati nu va fi de acord sa-l mute si daca vede ca insista ii va gasi un nod in papura si ii va face rau: ii va desface contractul de munca negativ si gata. Am lucrat 27 de ani in armata si am fost la biroul evidenta efective. Stiu cum ajung comandantii in functii mari si le cunosc mentalitatea. Ii va face rau numai ca sa nu-l ierte ca vrea sa plece.Asa, daca-i vine ordinul de la esalonul "suparacios" nu mai are ce face ca nu au curajul sa se puna cu sefii. Crede-ma! Am avut lupte grele cu comandantul meu in armata si a vrut sa ma treaca in rezerva. Nenorocul lui a fost ca aveam doar bine si foarte bine la controalele esaloanelor superioare (pe vremea mea nu era "Excelent".) si nu m-am lasat. Asa ca lasa-te! In 27 de ani am invatat multe subterfugii si o vorba romaneasca: "legea este o bariera. Prostii dau in ea, cei cu pile sar peste ea si desteptii trec pe dedesubt. Asa ca stai linistit. Sa mearga la noua unitate si sa-l roage pe comandant! Ca nu exista comandant sa n-aiba cele 3 cizme: doua in picioare si una care sa-idea un sut in fund pentru promovare.