| Feri5 a întrebat:

Sunt la un liceu pe științe ale naturii, voi ce îmi recomandați: sa ma fac medic cardiolog sau medic UPU-SMURD? Și încă o varianta: programator IT sau inginer IT? Îmi spuneți și mie ce face practic un programator IT sau un inginer IT? Dar un medic cardiolog vs unul urgentist? Voi ce mi-ați recomanda dintre astea patru? Aștept răspuns detaliat in cel mai scurt timp și pe urma dau funda. Succes!

Răspuns Câştigător
| Pati2500c a răspuns:

Eu as alege medic cardiolog, pe smurd vezi tot felul de accidente si nu ma lasa inima

| Feri5 explică (pentru Pati2500c):

Mulțumesc pentru recomandare!

| Pati2500c a răspuns (pentru Feri5):

Npc, si IT suna bine, si salariu bun, dar parca alta e satisfactia cand salvezi o viata.

5 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Medic te faci doar daca simti chemare pentru asa ceva, nu ca ti-a recomandat X si Y. Daca ai dubii in privinta asta mai bine las-o balta si mergi pe programator/inginer IT.

Ce sa faca si ei, in mare parte scriu cod ( programeaza ).
https://www.youtube.com/watch?v=w49C3SdXshU
Ceva de genul, asta invata orice incepator, sa scrie un text pe consola. Cauta tutoriale despre C++ daca vrei sa vezi cam ce inseamna programare.

| Feri5 explică (pentru Ineys):

Nu asta era întrebarea! Ți-am cerut să-mi explici de fiecare parte. Ce face un medic cardiolog și unul urgentist și ce studii trebuie sa ai. La inginer mi-ai zis ceva, dar trebuie menționat și studiile dacă vrei funda!

| zattech a răspuns:

Să devii ceea ce îți place, ce te pasionează!