| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU!

Sunt nelămurită în ceea ce privește facultatea pe care aș vrea s-o urmez. Am terminat un liceu Economic, profil servicii. Am luat BAC-ul cu peste 9. Însă nu am mers la facultate anul acesta. Mulți au tras de mine, spuneau că trebuie să plec, să nu pierd un an. Însă eu nefiind sigură am ales să mai rămân un an, să umplu golurile pe care le am în ceea ce privește cultura.
Mă gândesc în fiecare zi la asta... dar mereu ajung într-un final să fiu indecisă.
Să urmez o facultate în domeniul economic? M-am gândit la Marketing, la Finanțe-Bănci, dar din câte am aflat se găsește greu loc de muncă.
M-am gândit să mă duc la litere, fiind îndrumată de profesori, dar din nou: cu ce am să mă aleg după?
Am înțeles din diferite surse că sunt căutați cei din domeniul IT. Însă nu am cunoștințele necesare acestui domeniu.
Ce sfaturi îmi puteți da?

10 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut!
Eu te-as sfatui sa alegi partea cu Marketing si Finante-banci, deoarece ar fi o continuare a ceea ce ai facut in liceu.Eu am facut facultatea de litere, dar la liceu am fost profil filologie si cu aceasta facultate voi deveni din septembrie profesor de Engleza, gandeste-te daca ti-ar placea si tie.Bafta! happy

| Floreenofficial a răspuns (pentru Floreenofficial):

Si poti gasi serviciu si in Marketing si Finante-banci daca esti buna, nu te speria!

| Satango a răspuns (pentru Floreenofficial):

Știam lucrul acesta. Mă gândeam la meseria de profesor de limba și literatura română. Dar îmi pare că e un drum greu și lung de străbătut pentru 3 meserii, și alea nesigure.

| Floreenofficial a răspuns (pentru Satango):

Pai du-te la litere daca vrei sa fii profesoara de romana.Nu e un drum asa greu, gandeste-te cati au terminat facultati in tara noastra si sigur te vei descurca tinand cont ca ai fost profil real si ai dat bac la mate si ai obtinut media peste 9!

| Eduard619 a răspuns:

Cele mai căutate domenii ar fi medicina sau domeniul IT.
Si la finante banci este ok dar mai greu cu locurile dupa cum spuneai si tu.
Dar acum stii de ce iti place si tie?

| Satango a răspuns (pentru Eduard619):

Nu prea m-am regăsit cu totul într-un domeniu. Sunt tipa aia care dacă vrea absoarbe orice informație... Însă mă gândeam să urmez ceva în care deja am niște baze.
Am o oarecare pasiune pentru poezie, proză scurtă. Încă de mică am scris... am și un mic blog. Dar din asta nu faci carieră.

| Eduard619 a răspuns (pentru Satango):

Te poti duce la limbi straine/litere dar cu media ta ar fi păcathappy

| m1dn1gh7 a răspuns:

Daca tot ti-ai luat un an pentru "aprofundare", baga-te pe IT, nu-ti trebuie mai mult sa inveti esentialul. Ia ore de la cel mai bun prof de la tine din zona, te inscrii la anul la o facultate, si ti-e asigurat viitorul.

| Satango a răspuns (pentru m1dn1gh7):

Nu cred că mi-e potrivit. În plus, nu știu aproape nimic ce ține de IT. Mi se pare greu...

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru Satango):

Hm, note peste 9. ar fi pacat sa se risipeasca.
Pofta vine mancand, cantareste bine varianta asta!