| anonim_4396 a întrebat:

sunt SGP de cateva luni si as vrea sa ma duc in fortele speciale, am auzit ca e destul de greu sa parcurgi toate etapele instructiei si trebuie sa fii psihic si fizic foarte pregatit. Eu psihic sunt hotarat sa ma duc dar fizic am 1, 80 sunt destul de inalt am umeri inalti si vreo 65 de kg. destul de slab si 21 de ani dar eu zic ca rezist si fizic daca ai motivatie. Nu stiu cum e si prin ce etape treci acolo, scoala e la Vlădeni in Brasov si selectia e una naturala rezisti mai stai daca nu rezisti pleci acasa. Ce credeti merita sa te duci la FOS?

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde ce înțelegi prin merită. Să înțelegi că școala este școală, iar apoi meseria este meserie. Dacă acum militarii obișnuiți din România participă la conflictele armate curente doar ca voluntari, cei din FOS sunt tot timpul în linia întâi. Astfel, meseria este romantică și aventuroasă în filme, dar serioasă și plină de responsabilități speciale în realitate, căci de aceea se numesc forțe speciale. Este o viață plină de sacrificii de care nu îți dai seama doar atunci când o trăiești efectiv. Glorie nu vei avea, căci operațiunile sunt secrete, salarul este exepțional, dar nu extraodinar de mare ca să te impresioneze sau să compenseze tot ceea ce ți se poate întâmpla. Dacă treci de testele de admitere, ai o șansă a unei vieți deosebite, cu riscuri pe care va trebui să ți le asumi.