| BanelNicolita112 a întrebat:

Sunt un om de etnie Roma si nu inteleg de ce oamenii se uita mereu ciudat la mine si se uita ca si cum ar vrea sa ma intimideze. Eu odata am vrut sa ma duc sa muncesc ceva la o plaja ca salvamar si omul de acolo mi-a zis ca daca mai vin sa fur aici asa imi rupe capul.Cum as putea sa ma duc sa ma angajez fara sa par ca si cum sa vreau sa fur fier si alte materiale?

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Din pacate nu ai ce sa-i faci, stereotipurile exista si singrul mod in care poti sa le demonstrezi ca se inseala e mucind din greu si ingnorandu-i pe cei care vor sa se dea destepti.

Din fericire nu-s toti asa batuti in cap si in timp colegii de la orice job vor intelege ca se inseala.

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ai nevoie de o slujba ceva mai buna cum ar fi ospatar, faci un curs ceva si te angajezi cu proba la un restaurant bun.
Cu siguranta daca vei sti sa te comporti cu oamenii cu timpul o sa vezi o schimbare a lor fata de tine.
Eticheta care ti se pune acum ti se pune datorita culorii pielii sa nu uiti asta, nu datorita persoanei tale, de ce? pentru ca anumiti confrati de-ai vostri la ceea ce fac nu ar merita sa traiasca printre noi ceilalti, la fel si destui romani care fac ce fac prin tara si prin afara nu merita sa stea printre oameni.
De aceea se feresc te tine si te urasc pentru ca ai tenul mai inchis, asta este ce sa-i faci prejudecatile exista si vor exista mereu in lume.
Credeti voi cat sunt americanii de vechi in democratie ca inca albii si negrii nu se urasc?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să fii îmbrăcat corect, să vorbești corect.