| HGreenPandaGH a întrebat:

Buna TPU.
Tatal meu si-a gasit de lucru la doua posturi diferite. Problema este aceea ca la unul dintre posturi a fost deja acceptat si incepe lucrul de miercuri, dar celalalt post este platit mult mai bine, dar inca nu a fost sa discute cu patronul despre angajare (postul este valabil).
Si primul post (la care a fost deja acceptat) este platit cu aproape 60% mai putin decat al doilea dar ambele necesita 8 ore de munca de dimineata pana la pranz, fara ture.
Intrebarea mea este daca ar trebui sa se multumesca cu postul la care a fost deja acceptat sau sa incerce la celalalt?
Va multumesc pentru ca m-ati ascultat.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Luni (maine) sa mearga sa discute cu patronul, iar daca conditiile ii convin mai mult, atunci marti poate semna contractul la acel loc de munca, dupa care merge la primul loc si renunta la contract. Renuntarea se poate face imediat, fiindca contractul inca nu intra in valabilitate, poate nici nu s-a inregistrat inca la "fortele de munca"

| Wr3nch a răspuns:

Depinde mult de job in sine. Daca ii place ce face la primul si castiga destul e ok. La al doilea sunt mai multi bani, dar poate si cerintele sunt mai mari/e mai greu/etc.