| Cccc6743 a întrebat:

Știți cumva cat ia salariul un avocat, un procuror si un judecator? Care vi se pare cel mai bun dintre acestea 3? Iar la pensie ce se intampla?

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Deci daca auzim de cazuri de spaga in randurile acestora, atunci intelegem ca salariile lor sunt foarte mici. Adica ar trebui sa fie undeva sub minimul de economie.

| Wr3nch a răspuns:

La avocat depinde de cate cazuri te ocupi. La restul gasesti lejer cu magia Google, si probabil mai rapid.

| Iote a răspuns:

Avocatul nu are salar fix. El ia un onorariu de la cel ce il angajeaza, in functie de dificultatea procesului, durata acestuia, valoarea "in joc" (cam cat castiga clientul sau in urma procesului) si multe altele.
Si depinde cu cate procese poate jongla simultan.
Pensia este in functie de cat a declarat ca a castigat si a platit pentru fondul de pensii. Cu cat contribuie mai mult, cu atat pensia este mai mare.
Procurorii si judecatorii au salarii fixe, dar nu cunosc cuantumul lor.