| InnaArkane a întrebat:

va rog ajutati-ma urgent! Maine am un interviu la McDonalds si sincer sunt foarte confuza. Daca a mai fost cineva la vreun interviu imi puteti spune cam ce fel de intrebari v-au pus si ce raspunsuri ar trebui sa dati? Este primul meu interviu, am 16 ani si chiar am nevoie de aces job...Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| ElenaSt2011 a răspuns:

Salut. Pe langa faptul ca trebuie sa fii sincera, mai sunt importante si urmatoarele:

- sa te uiti direct in ochii angajatorului (in cazul in care te uiti in jos atunci cand vorbesti, poate crede ca esti timida si cand lucrezi cu oamenii (de exemplu intr-un fast food) timiditatea este un defect.

- sa nu intrerupi angajatorul niciodata, in timp ce acesta vorbeste, pentru ca dai dovada de lipsa de respect dar si de nerabdare.

- daca ai intrebari, le pui la finalul interviului (ideal ar fi sa pui mai putine intrebari, daca pui prea multe intrebari, risti sa plictisesti persoana care te intervieveaza).

- Tinuta este importanta. E ideal sa vii intr-o tinuta mai sobra, nu in culori tipatoare, stridente. Sa nu porti prea multe bijuterii iar machiajul sa fie unul discret (de exemplu, un ruj de culoare deschisa, un rimel, eventual un fard de culoare deschisa pentru pleoape).

- Este bine sa zambesti pe parcursul interviului

- Sa fii sigura pe tine, sa nu iti tremure vocea (cacai asta denota timiditate sau lipsa increderii in sine).

- te ajuta mult sa spui o rugaciune (sau mai multe rugaciuni) inaintea interviului.

Bafta si Doamne ajuta sa fii acceptata pentru postul dorit.

1 răspuns:
| EVOLUTION_5448 a răspuns:

Raspunsurile trebuie sa fie cat mai simple. In mare parte o sa te intrebe de ce ai aplicat la ei, ce iti doresti de la job, ce salariu ai vrea. Trebuie sa fi sincera petru ca orice raspuns ai da, daca e alta persoana mai experimentata ca tine o s-o a angajeze pe ea. Incearca doar sa nu lungesti raspunsul mai mult decat e necesar. Deci nu-ti fa griji ca nu ai de ce.