| millar a întrebat:

vreau sa ma inscriu la facultatea de calculatoare din Pitesti si ma gandeam cum pot sa obtin bursa aceea ca vin dintr-un mediu rural (imi trebuie anumite documente, cerere ceva?

3 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Nu primesti bursa ca vii din mediul rural, primesti bursa sociala daca venitul/ membru de familie e sub o anumita suma. Poti cauta pe site/suna la secretariat/scrie pe mail sa faci rost de regulamentul de acordare a burselor din acea universitate.

In principiu trebuie documente care sa arate ce venituri aveti precum si documente care sa arate cat sunteti in familie. Deci copii dupa buletine/certificate de nastere pentru frati sau surori sub 14 ani adeverinte de la anaf pentru parinti, adeverinte de la scoala daca ai frati, adeverinta de la primarie cum ca nu realizati venituri din activitati agricole + declaratii pe propria raspundere din partea parintilor ca nu realizeaza alte venituri. Or mai fi si altele, vezi in regulament, momentatn de astea imi amintesc.

Mai era o bursa specifica pentru mediul rural dar te obliga dupa absolvirea facultatii su lucrezi nu-s tiu cati ani la sat...deci nu se batea nimeni pe ea.

| millar explică (pentru RoCkKiD):

M am referit eu gresit.
Cand ma inscriu la facultate sunt locuri pentru persoane care vin din mediul rural si nu platesc deloc taxa in toti ani

| RoCkKiD a răspuns (pentru millar):

Nu conteaza daca vii din mediul rural, conteaza sa fii ablsolvit un liceu din mediul rural. Lista asta era anul trecut, cred ca se mai aplica, vezi daca liceul tau e acolo.
https://www.edu.ro/studii-licen%C8%9Ba (jos pe pagina).

Daca e asa suna al universitate sa ii intrebi ce regulament de admitere au.