| bragaionela a întrebat:

Buna TPU vreau sa pun o intrebare vreau sa intru in politia sanitara ce profil trebuie sa aleg si ce facultate trebuie sa aleg sunt deja in clasa 7 vreau neaparat raspunsuri orice raspuns de al vostru ma va ajuta o sa dau si funda raspunsului care ma va ajuta cel mai mult va rog frumos

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Momentan esti abia in clasa a 7 ea, pana vei da la facultate mai este destul timp, intîi urmeaza un liceu după terminarea clasei a opta, si abia după ce termini cei 4 ani de liceu te vei gîndi ce facultate faci, sigur in cei 4 ani de liceu o sa ai timp sa te hotarasti ce profesie si meserie i ti vei alege in viață, dar momentan trebuie sa termini liceul sa ai o diplomă de bacalaureat de 12 clase, si după ce ai luat diploma te decizi daca faci sau nu alti 4 sau mai multi ani de facultate, deci pină atunci succes sa reusesti sa termini cu bine clasa a 7 ea, si mai vezi tu. De unde esti? Ce varsta ai? Tu esti in poză? Multumesc.

| bragaionela explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu sunt eu in poza poza e luata dupa net am 14 ani

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Va trebui sa urmezi o specializare in domeniu sanitar/medical.
Poti sa urmezi liceu/postliceal sanitar si/sau facultate de medicina.

| bragaionela explică (pentru Bula):

Multumesc dar eu nu vreau sa fac un liceu posliceal sau cum ai zis eu vreau sa fac un liceu bun ca sa ma duc la o facultate din Bucuresti sau din belgia

| Bula a răspuns (pentru bragaionela):

Am zis si/sau.
Poti face doar facultatea de medicina.

| bragaionela explică (pentru Bula):

Am inteles dar trebuie sa ma gandesc bine dar ce salariu este poti sa imi raspunzi te rog?

| bragaionela explică (pentru Bula):

Medicina nu are nicio legatura cu ce vreau eu sa fac politia sanitara da iti trebuie si medicina dar eu vreau sa devin consilier pentru asigurarea alimentelor deci mersi oricum

| Bula a răspuns (pentru bragaionela):

In acest caz cel mai indicat este sa mergi la liceu /facultate de BIOLOGIE.
Acolo se invata microbiologia si chimia organica, necesare in laboratoare.