| Dediu_Angela_1999 a întrebat:

Vreau sa va intreb cum a fost pentru voi prima zi de facultate, din anul intai. Eu una vreau sa dau la Facultatea de Medicina fin Iasi, si am emotii pentru prima zi pentru ca nu o sa cunosc pe nimeni plus ca este si in alt oras.

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Te inteleg, dar o foarte mare parte din studenti vor fi sau au fost in aceeasi situatie ca si tine. In prima zi de facultate si chiar si in timpul ei, rar se intampla sa zaresti o figura cunoscuta. In prima zi, practic, nimeni nu cunoaste pe nimeni. Va trebui sa treci peste si, treptat, te vei obisnui. Iti vei face, cu siguranta, si prieteni, iar faptul ca vei locui in alt oras este, intr-adevar, dificil, dar si foarte frumos.
In prima zi tin minte ca eram foarte agitat. Tin minte ca m-am zarit intr-o fotografie si era sa nu ma recunosc, eram extrem de incruntat, lucru pe care nu l-am sesizat atunci happy Norocul meu ca am mers cu un fost coleg de liceu, astfel deschiderea a devenit mai placuta. Intrat in incinta facultatii, am lasat rusinea deoparte, am cautat sala (era un anunt la secretariat care spunea ca deschiderea in cadrul facultatii de istorie va avea loc la sala 110), am intrat, m-am asezat undeva in fundul clasei, cu spatele la zid, pentru ca nu mai erau locuri disponibile si am ascultat, timp de 5 minute, ceea ce aveau de spus profesorii. Dupa aceea am plecat acasa, urmand sa revin a doua zi, zi in care mi-am cunoscut colegii si in care am inteles cu adevarat cu ce se mananca facultatea. Profesorul indrumator ne-a explicat despre materie, despre examene, despre prezente, despre credite si asa mai departe. Primele zile au fost foarte plictisitoare, poate si din cauza ca suntem doar 10 in grupa, insa treptat, am inceput sa ne obisnuim unii cu altii. Prieteni prea multi n-am reusit sa-mi fac. Imi place sa cred ca sunt mai apropiat de un coleg de seama cu mine si de un altul care are dublul varstei mele. In rest nu am ce sa-ti mai zic, lasa emotiile deoparte si, daca te hotarasti sa urmezi cursurile acestei facultati dificile, fa-o cu succes happy