| Thedarklightofthemoon a întrebat:

Vreu sa ma fac psihoterapeut si as vrea sa stiu ce materi trebuie sa invat, ce medie scolara sa am, liceul la care trebuie sa ma inscriu.
Dau funda pentru raspunsul cu cele mai multe informatii!

1 răspuns:
| MihaelaDart a răspuns:

Nu liceul este important, ci facultatea. Urmezi facultatea de Psihologie. Pentru a deveni psihoterapeut sau consilier este necesar ca dupa terminarea facultatii sa urmati un program de formare in psihoterapie. Programele de formare in psihoterapie pot fi urmate si de catre medici, dupa absolvirea facultatii de medicina. Nu este necesar sa fi medic psihiatru pentru a deveni psihoterapeut, psihiatria si psihoterapia fiind specialitati independente.